Naga MarketsZakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw powodują wzrost cen towarów do poziomów nienotowanych od lat. Ropa, która już cierpi z powodu lat niedoinwestowania, powraca do szczytów z 2014 roku. Miedź może przebić rekordowe maksima ustanowione w maju, jeśli wykresy techniczne i prognozy Goldman Sachs (NYSE:GS) dotyczące słabo rozwijającego się wydobycia okażą się trafne.

Jednak przedłużająca się korekta mogłaby również wymazać znaczną część zysków z października, który jak dotąd był najlepszym miesiącem dla czerwonego metalu od lutego.Jak zauważył portal branżowy MetalMiner w komentarzu we wtorek, nie wydaje się, aby na rynku miedzi panował obecnie konsensus.

International Copper Study Group twierdzi, że globalny rynek miedzi rafinowanej będzie mniej więcej zrównoważony między podażą a popytem w tym roku. Grupa przewiduje również niewielki deficyt 42.000 ton w tym roku i ogromną nadwyżkę 328.000 ton w przyszłym roku, kiedy nadejdzie fala nowych dostaw z kopalni.

Z drugiej strony, Goldman Sachs twierdzi, że podaż z kopalń prawdopodobnie będzie gorsza lub pojawi się na rynku z opóźnieniem. Co najważniejsze, fala zakłóceń rafinacji w Chinach – ze względu na problemy z zasilaniem – ograniczy podaż i spowoduje wzrost cen, powiedział bank z Wall Street.

Miedź - wykres dziennny
Miedź – wykres dziennny

Wszystkie wykresy: skcharting.com

Aby podkreślić swoje stanowisko, Goldman w zeszłym tygodniu przewidział, że trzymiesięczne kontrakty terminowe na miedź na Londyńskiej Giełdzie Metali osiągną poziom 10 500 dolarów za tonę – zaledwie 246 dolarów poniżej rekordowego poziomu z maja – i że cena spot prawdopodobnie przebije ten poziom wkrótce potem.

Różnica między ceną spot lub natychmiastowej dostawy metalu a ceną dostawy za trzy miesiące na LME osiągnęła bezprecedensowy poziom 350 dolarów za tonę, jak podaje Financial Times.

“W skrócie, widzimy wszystkie charakterystyki rynku pod ekstremalną presją”, MetalMiner.

Zapasy fizycznej miedzi na LME spadły do najniższego poziomu od 1974 roku w tym tygodniu, według Reutersa, na znak silnego popytu. W ostatnim raporcie, Goldman Sachs przewidział, że zapasy metali mogą osiągnąć rekordowo niski poziom do końca roku. Ponadto, stwierdził on, że zapasy mogą “wyczerpać się całkowicie” do drugiego kwartału przyszłego roku.

Zapasy miedzi na LME, które nie są jeszcze przeznaczone na dostawy, wynoszą zaledwie 14.150 ton. Jest to spadek z ponad 200.000 ton jeszcze we wrześniu.

Te i inne czynniki sprzyjające rajdowi już teraz zapoczątkowały byczy miesiąc dla tzw. czerwonego metalu.

Miedź - wykres tygodniowy
Miedź – wykres tygodniowy

Cena miedzi na giełdzie COMEX we wtorek przed otwarciem sesji w Nowym Jorku wynosiła 4,64 dol. za funt, co oznacza wzrost o ponad 13% w stosunku do października.

Jeśli miedź na giełdzie COMEX utrzyma swoje tempo, może to być najlepszy miesiąc dla miedzi od lutego, kiedy to zyskała ponad 15%.

Ponadto, obecna cena jest tylko o 25 centów, czyli 5%, niższa od rekordowego poziomu 4,89 dol. ustanowionego przez miedź na giełdzie COMEX w maju.

Jednak od ostatniego pozytywnego zamknięcia na poziomie 4,73 dol. w dniu 15 października, cena miedzi na giełdzie COMEX była przez trzy dni z rzędu korygowana.

Spadek o 2% w tym okresie może nie być znaczący w szerszym kontekście cen miedzi, ale dla niektórych inwestorów może być sygnałem ostrzegawczym.

Miedź - wykres miesięczny
Miedź – wykres miesięczny

Czy zatem miedź znajduje się na progu nowego maksimum wszech czasów?

Możliwe, choć obecna korekta może się najpierw przedłużyć, powiedział Sunil Kumar Dixit, główny strateg techniczny w skcharting.com.

“Biorąc pod uwagę, że ostatnie maksimum na poziomie 4,82 dol. jest o kilka centymetrów niższe od majowego maksimum na poziomie 4,88 dol., akcja cenowa na wykresie dziennym przechodzi zwykłą konsolidację i dystrybucję” – powiedział Dixit.

“Wykres dzienny wskazuje na prawdopodobną korektę między 4,40 a 4,20 dol.”

50-tygodniowa wykładnicza średnia krocząca na poziomie 4,07 dol. będzie wspierać średnioterminowe momentum dla kupujących walory w przypadku przedłużającej się korekty, powiedział Dixit.

Ostrzega on również, że trend na miedzi może zmienić się na niedźwiedzi, jeśli COMEX z jakiegokolwiek powodu zanurkuje poniżej 3,96 dol.. “Poziom 3,96 byłby katalizatorem dla rynku, aby przejść całkowicie na drugą stronę” – dodał.

Z wyjątkiem takiego pesymistycznego ruchu, miesięczny wykres miedzi emituje bycze sygnały, powiedział Dixit.

“Stochastic Relative Strength Index zrzucił swój ciężar i wynosi 34/46, w znak większej fali w górę w kierunku 5 dolarów ceny,” powiedział.

“Miesięczne zamknięcie powyżej 4,88 dol. ustawi miedź COMEX na wyższym, dłuższym trendzie”.

Autor: Barani Krishnan jest autorem i redaktorem tekstów dotyczących usług wydawniczych, telegraficznych i cyfrowych od 1988 roku, z dużym doświadczeniem w zakresie rynków energii. Jako weteran międzynarodowych agencji prasowych był korespondentem ds. ryzyka politycznego w AFP zanim przeniósł się do Agencji Reuters, gdzie przez 21 lat głównie tworzył i redagował artykuły na temat rynków towarowych. Po opuszczeniu agencji Reuters rozszerzył zakres poruszanych przez siebie tematów o zarządzanie strategią treści i świadome przywództwo na rzecz liderów innowacji cyfrowych i finansowych. Urodzony w Malezji, Barani jest absolwentem nauk fizycznych Methodist Malaysia.

Oryginalny artykuł pochodzi z: https://pl.investing.com/analysis/miedz-nowy-szczyt-czy-kolejna-korekta-200248267Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here