Naga MarketsWzrost importu miedzi do Chin we wrześniu.

Pod koniec minionego tygodnia notowania miedzi pięły się w górę. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych odbiła się w górę od okolic 2,55 USD za funt do okolic 2,61-2,62 USD za funt. Dzisiaj rano cena tego metalu delikatnie spada, utrzymując się jednak powyżej poziomu 2,60 USD za funt.

Zwyżka cen miedzi w czwartek i piątek wynikała przede wszystkim z optymizmu, który pojawił się w związku z rozpoczęciem kolejnej rundy negocjacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Ze strony przedstawicieli obu krajów napłynęły pozytywne komunikaty o postępach rozmów i chęci kontynuowania negocjacji w kolejnych tygodniach. Niemniej, na razie pojawiło się niewiele konkretnych informacji na temat dalszych kroków. Stany Zjednoczone co prawda wycofały się ze swoich planów narzucania kolejnych wysokich ceł na import chińskich dóbr, jednak kwestii spornych do rozwiązania pozostaje jeszcze dużo.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne
Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Tymczasem dzisiaj opublikowane zostały dane na temat handlu zagranicznego Chin, które całościowo mają mieszany wydźwięk. Na plus można jednak odczytać wzrost importu miedzi do Chin o 10,15% w porównaniu z sierpniem br.. Import miedzi do Państwa Środka w poprzednim miesiącu znalazł się na poziomie 445 tys. ton, co oznacza najwyższy poziom od ośmiu miesięcy. Warto też wspomnieć, że w ujęciu rdr import spadł o niecałe 15%, jednak trzeba mieć na uwadze to, że wrzesień poprzedniego roku przyniósł wyjątkowo duży import miedzi do Chin (wtedy znalazł się on na poziomie 521 tys. ton i był najwyższy od marca 2016 r.).

Na razie wśród inwestorów na rynku miedzi panuje ostrożny optymizm. Obawy o globalny popyt na ten metal nie ustają, a jednocześnie powrót USA i Chin do negocjacji dają szanse na poprawę perspektyw na rynku tego metalu i wyraźniejsze odbicie notowań w górę.

Cena soi w USA najwyżej od 16 miesięcy.

Notowania soi rozpoczęły bieżący tydzień mocno, od kontynuacji zwyżek z poprzedniego tygodnia. W rezultacie, cena soi w Stanach Zjednoczonych dzisiaj rano dotarła do poziomów przekraczających 9,40 USD za buszel, co oznacza najwyższy poziom od połowy czerwca 2018 roku, czyli od 16 miesięcy.

Zwyżkom cen soi sprzyjały nadzieje na porozumienie USA i Chin w sprawie wzajemnego handlu, które z pewnością przywróciłoby większe zamówienia na amerykańską soję ze strony Państwa Środka. Na razie droga do porozumienia jest jednak daleka, a tymczasem z Chin napłynęły informacje o spadku importu soi we wrześniu. Import w minionym miesiącu zniżkował o 13,5% w porównaniu z sierpniem, co wynika ze spadku zapotrzebowania na paszę dla zwierząt w obliczu epidemii afrykańskiego pomoru świń w Chinach, która zdziesiątkowała tamtejsze stada.

Notowania soi w USA – dane dzienne
Notowania soi w USA – dane dzienne

Ogólnie we wrześniu br. Chiny importowały 8,2 mln ton soi. To wciąż jednak więcej niż we wrześniu poprzedniego roku (8,01 mln ton soi), kiedy to wojna handlowa USA i Chin nabierała tempa, a Chińczycy zaczęli przestawiać się na duże zamówienia na konkurencyjną soję z Brazylii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here