Naga MarketsTrzymajcie shorty na EUR/USD! Credit Suisse i CommerzbankWielu prawdopodobnie zdziwi tytuł dzisiejszej publikacji Commerzbanku, co ma wspólnego amerykańskie Michigan, Komitet do Spraw Otwartego Rynku i norweska korona? Cóż, z punktu widzenia analityków Commerzbank – całkiem sporo.


Dziś o 16:00 polskiego czasu będziemy mieli okazję poznać odczyty z Michigan. Być może większość z nas przymknęłaby na to oko, ponieważ o tych raportach nie słyszy się zbyt wiele, a jeśli już – to raczej w negatywnym tonie. Commerzbank przekonuje jednak, że z dzisiejszych publikacji możemy dowiedzieć się nieco więcej o przyszłotygodniowym FOMC.

FOMC, a właściwie Komitet do Spraw Otwartego Rynku (bo tak po polsku nazywa się to ciało) znany jest z tego, że w swoich publikacjach dotyczących inflacji podpiera się raczej danymi zebranymi w ankietach, niż tymi z rynku. Jednak ocenę tej sytuacji bank pozostawia każdemu z nas – to co ważniejsze, to same raporty Uniwersytetu z Michigan. Tworzone i publikowane przez wykwalifikowaną kadrę akademicką raporty dotyczące długoterminowych prognoz dotyczących poziomu inflacji w Stanach zawsze były dość zmienne, jednak w ujęciu długoterminowym ukazywały (i ukazują nadal) trend spadkowy. W obliczu zbliżającego się posiedzenia FOMC, dzisiejsze odczyty mogą być uznane za całkiem niezły prognostyk decyzji jaka ma zostać podjęta już w przyszłą środę. Niskie lub bardzo niskie wyniki z Michigan mogą nieco utemperować obecne jastrzębie, lub w przeciwnym przypadku dodatkowo wzmocnić pewność co do tego, że jeszcze w tym roku pierwsza podwyżka Fed będzie mieć miejsce.

Wypróbuj zalety opcji binarnych w handlu długoterminowym.

Jak to się odnosi do NOK? Wczoraj banki centralne Szwecji i Norwegii opublikowały dane pozwalające stworzyć pracownikom Commerzbanku poniższy wykres:chartJak wyraźnie widać, Norwegia jest w tym momencie jednym z niewielu krajów G10, nie mierzącym się z problemem zbyt niskiej inflacji. Co więcej, jest jedynym krajem, w którym poziom inflacji przekracza wyznaczony przez bank centralny cel inflacyjny. Analitycy banku tłumaczą tę sytuację spadkiem cen ropy, która odbiła się na norweskim bilansie handlowym, który z kolei w połączeniu z ówczesną polityką stóp procentowych wywołał efekt przeciwny do zwyczajowego – podniósł ceny. Commerzbank studzi jednak emocje i stwierdza, że odnowione spadki na ropie, prognozy co do samej jej ceny oraz niedawno opublikowane dane nie oznaczają natychmiastowej reakcji ze strony Norges Banku. chart

Przewidujemy, że kolejne działania Banku w celu obniżenia poziomu inflacji w kraju powinny być raczej podjęte na początku przyszłego roku. Norwegowie przyjmą raczej pasywno-aktywny stan obserwacji zachowania się cen ropy i dopiero po Nowym Roku powinni podjąć pierwsze decyzje. Mimo to, długie pozycje na USD/NOK wciąż pozostają całkiem ciekawą propozycją na średni i długi termin. USDNOKDailyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here