Naga MarketsMimo, że od pamiętnego referendum z czerwca 2016 roku, kiedy to Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej minęły już ponad trzy lata, to Wielka Brytania w dalszym ciągu nie opuściła jeszcze wspólnoty. Wiele wskazuje jednak na to, że może do tego dojść już pod koniec przyszłego miesiąca. 


Wielka Brytania coraz bliżej opuszczenia Unii Europejskiej

Mimo, że termin Brexitu był kilkukrotnie przekładany, to wydaje się, iż zaplanowana na 31 stycznia 2020 r. data wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE będzie już tą ostateczną. Okazuje się bowiem, że choć na przestrzeni minionych tygodni brytyjscy decydenci skupiali się przede wszystkim na prowadzeniu kampanii wyborczej przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, to wydaje się, że wyniki tego głosowania przybliżyły Wielką Brytanię do opuszczenia wspólnoty jak nigdy dotąd.

Miażdżące zwycięstwo Johnsona zmusza Corbyna do rezygnacji ze stanowiska

Po przeliczeniu głosów z 649 z 650 okręgów Partia Konserwatywna zdobyła aż 364 mandaty. To najlepszy wynik partii od czasu wygranej Margaret Thatcher z 1987 roku. Taki wynik daje Borisowi Johnsonowi zdecydowaną większość w parlamencie, i otwiera mu drzwi do niemal bezproblemowego przeprowadzenia Brexitu do 31 stycznia, tj. 10 miesięcy po pierwotnym terminie z 29 marca 2019 r.

Tymczasem, Partia Pracy Jeremy’ego Corbyna zdobyła zaledwie 203 mandaty czyli aż o 59 mniej niż podczas poprzednich wyborów. Jest to najgorszy wynik partii od wielu lat.

Zdając sobie sprawę z ogromu porażki, po ogłoszeniu częściowych wyników lider laburzystów Jeremy Corbyn, który przewodniczył partii od 2015 roku ogłosił swoją rezygnację ze sprawowanej funkcji:

– Chcę jasno powiedzieć, że nie będę prowadził partii w następnej kampanii wyborczej – powiedział w wystąpieniu.

Okres niepewności dobiegł końca

Reuters wskazuje, że miażdżące zwycięstwo Borisa Johnsona kończy trzyletni okres niepewności związanej z Brexitem i przyszłością Zjednoczonego królestwa. Przypomnijmy bowiem, że zwycięstwo Corbyna oznaczałoby przeprowadzenie w UK kolejnego referendum, co z pewnością nie uspokoiłoby nastrojów zarówno wśród Brytyjczyków, jak również inwestorów.

Przed Johnsonem stoją jeszcze większe wyzwania

Zwycięstwo umożliwiło Johnosnowi stosunkowo szybkie wyprowadzenie kraju ze wspólnoty. Stoi przed nim jednak kolejne, równie trudne (bądź nawet trudniejsze) zadanie polegające na wynegocjowaniu nowych umów handlowych z UE (i nie tylko) oraz utrzymania podzielonego królestwa w jednym kawałku.

Po 31 stycznia Wielka Brytania wejdzie w okres przejściowy, w trakcie którego będzie negocjować nowe stosunki z UE. Może on trwać do końca 2022 r., ale konserwatyści zobowiązali się nie przedłużać okresu przejściowego po roku 2020.

– Wielka Brytania i Stany Zjednoczone będą teraz mogły zawrzeć nowy, masywny układ handlowy po BREXIT. Ten układ może być znacznie większy i bardziej lukratywny niż jakikolwiek układ, który można zawrzeć z UE – napisał Trump gratulując Johnsonowi zwycięstwa.

Zdecydowanie mniej entuzjastyczni byli jednak europejscy politycy:

– Brytyjczycy podjęli decyzję i musimy zaakceptować ich wybór. Wraz ze zwycięstwem Johnsona Brexit stało się nieuniknione – powiedział Norbert Roettgen z partii kanclerz Angeli Merkel.

Zjednoczone Królestwo już nie takie zjednoczone

Rozgoryczenia nie ukrywali również Szkoci, którzy otwarcie przyznali, że nie zamierzają opuszczać Unii Europejskiej:

– Boris Johnson może mieć mandat do usunięcia Anglii z Unii Europejskiej. Z całą stanowczością nie ma on mandatu na usunięcie Szkocji z Unii Europejskiej – powiedziała Nicola Sturgeon, lider SNP i pierwszy minister Szkocji.

Okazuje się więc, że Szkoci mogą dążyć teraz do przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości. Mandat do takiego postępowania dali im sami wyborcy. Okazuje się bowiem, że zdecydowanie antybrexitowa Szkocka Partia Narodowa zdobyła aż 48 miejsc w parlamencie.

Kurs funta najwyżej od maja 2018 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że w reakcji na miażdżące zwycięstwo Partii Konserwatywnej we wczorajszych wyborach parlamentarnych przyczyniło się do również spektakularnej aprecjacji kursu funta, który przez moment był najsilniejszy w relacji do dolara od maja 2018 roku.

Kurs funta zyskuje na wieść o wygranej Borisa Johnsona
GBPUSD Daily

Kurs funta najwyżej od lipca 2016 r.

Równie silną aprecjację funta dostrzec można było także na notowaniach pary walutowej EURGBP, której kurs osunął się do najniższego poziomu od lipca 2016 roku. W chwili obecnej rynek ten testuje niezwykle istotne, horyzontalne wsparcie, którego trwałe pokonanie mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków nawet w okolice 0.8060.

Kurs funta zyskuje w reakcji na wyniki wyborów parlamentarnych w UK
EURGBP Weekly

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKarty zostały rozdane – okiem analityka
Następny artykułRecesja w USA będzie przejściowa, jednak powolny wzrost w Niemczech ma charakter strukturalny, uważa Rabobank
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here