Dalsze wsparcie łagodzenia polityki pieniężnej można najlepiej osiągnąć przez zwiększony skup aktywów, a interwencje dla celów polityki pieniężnej mogą być uzasadnione tylko, jeśli dodatkowy skup nie przełoży się na ceny, podał Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) na zakończenie przeglądu gospodarki Polski.

Większy skup aktywów najepszym wsparciem gospodarki 

“W opinii Funduszu, dalsze wsparcie łagodzenia polityki pieniężnej można najlepiej osiągnąć przez zwiększony skup aktywów. Interwencje dla celów polityki pieniężnej mogą być uzasadnione tylko, jeśli dodatkowy skup nie przełoży się na ceny, poddając w wątpliwość osiągnięcie akomodacji monetarnej. W takich okolicznościach interwencje na rynku walutowym powinny być wspierane przez jasną komunikację, w tym dotyczącą strategii wyjścia, aby uniknąć sprawiania wrażenia istnienia celu w zakresie kursu lub zaciemniać obraz w zakresie celów polityki pieniężnej związanych z inflacją” – czytamy w przeglądzie MFW.

Te artykuły również Cię zainteresują
W zeszłym tygodniu prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński ocenił, że terminy i skala możliwych interwencji walutowych są uzależnione od warunków rynkowych i są cały czas możliwe. Jak dodał, celem dokonanych interwencji nie było i nie jest utrzymanie kursu na z góry określonym poziomie.

W środowym komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) podtrzymano, że NBP może dokonywać interwencji na rynku walutowym celem wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę.

Jak poinformował na początku stycznia szef banku centralnego, zarząd NBP od połowy grudnia 2020 r. dokonuje zakupu walut obcych na rynku walutowym w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: comparic | kryptowaluty kurs | kurs biomed lublin | dax notowanie | cdprojekt kurs |

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here