Naga MarketsMFW: Kryptowaluty banków centralnych (CBDC) zyskają dzięki prywatnym firmomWażny urzędnik Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) uważa, że ​​cyfrowa waluta wspierana przez bank centralny (CBDC) otworzy drzwi do znacznie większych innowacji w zakresie płatności detalicznych.

  • Ważny urzędnik MFW twierdzi, że cyfrowa waluta banku centralnego rozpocznie nową epokę w zakresie innowacji.
  • Przedstawił jednak nowy model tego typu rozwiązania.
  • Uważa jednocześnie, że tradycyjny model CBDC będzie kosztowny i hamował innowacje.

MFW o CBDC

Tommaso Mancini-Griffoli, zastępca szefa działu MFW w Departamencie Rynku Walutowego i Kapitałowego, powiedział, że idea CBDC może zapewnić obywatelom wiarygodne środki płatności, które jednocześnie wykorzystują niektóre kluczowe przewagi konkurencyjne sektora prywatnego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tzw. syntetyczne CBDC, o czym mówi Mancini-Griffoli, jest w zasadzie owocem partnerstwa publiczno-prywatnego. Pomysł polega na tym, że licencjonowany dostawca waluty przechowuje środki klientów w banku centralnym. Na ich bazie emituje stablecoina, który jest właśnie w pełni wspierany przez rezerwy banku centralnego.

Urzędnik uważa, że tego typu projekt jest fundamentem dla innowacji i umożliwiałby bankom centralnym promowanie innowacji monetarnych w ramach bezpiecznego i dobrze regulowanego środowiska. Dodał, że tradycyjny projekt CBDC jest jednak „bardzo kosztowny i bardzo ryzykowny dla banku centralnego i może zniechęcać do innowacji”.

To partnerstwo publiczno-prywatne [syntetycznego CBDC] ma na celu zachowanie przewagi konkurencyjnej sektora prywatnego: komunikowanie się z klientami i wprowadzanie innowacji oraz przewagę komparatywną banku centralnego: regulowanie i zapewnianie zaufania – powiedział.

Waluty cyfrowe państw: przyszłość jest teraz!

Warto zauważyć, że “stary” model CBDC ma wyemitować w tym roku Ludowy Bank Chin. Zdigitalizowany juan jest obecnie testowany w paru regionach kraju. Ponadto swoje petro posiada Wenezuela. Z kolei testy dot. cyfrowego euro zakończyła Francja. W kwestii UE czeka nas jednak jeszcze daleka droga do tego, by cyfrowe euro stało się ogólnodostępne na terenie całej wspólnoty.

Autor poleca też: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here