Naga MarketsChociaż MFW nadal prognozuje wysoki wzrost globalnej gospodarki w 2018 i 2019 roku (+3,9%), to nie oznacza to, że instytucja nie widzi oznak zagrożenia. Doskonale podsumowują to słowa Davida Liptona z wywiadu dla Bloomberga – „Sytuacja jest dobra, ale zaczyna robić się ryzykowanie.”. Wzrost prawdopodobnie zaniknie wraz z zacieśnianiem polityki monetarnej przez banki centralne.

Największym zmartwieniem MFW jest obecnie napięcie między USA a Chinami. Choć spór uległ nieco załagodzeniu, nadal istnieje zagrożenie, że dojdzie do wymiany ciosów między największymi gospodarkami świata. Jeśli do tego dojdzie, z pewnością ucierpi sentyment biznesowy. Taka sytuacja negatywnie wpłynie na światowy rozwój gospodarki.

Prognozy wzrostu PKB w najbliższych latach

Banki centralne również martwią się ryzykiem wojny handlowej, chociaż takie działania mogłyby przyspieszyć osiągnięcie celu inflacyjnego. W oświadczeniach poszczególnych banków centralnych pojawiły się słowa, że wojna handlowa przyniesie „katastrofalne skutki” oraz „nie będzie w niej zwycięzców”.

MFW zaniepokojone jest również zagrożeniami dla rynków finansowych. Zdaniem instytucji ryzyko dla stabilności finansowej wzrosło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Najbliższy okres na rynkach może być bardziej burzliwy niż normalnie.

MFW obawia się, że rynki nie doceniają wpływu szoku inflacyjnego w USA, gdzie administracja Trumpa przy pomocy polityki fiskalnej zbliża się do osiągnięcia pełnego zatrudnienia w kraju. Wzrost inflacji może skłonić FED do szybszego tempa podwyżki stóp, ruch ten może doprowadzić do niestabilności na rynkach rozwijających się. Globalne zadłużenie jest na rekordowym poziomie 164 bln USD. Wzrost stóp procentowych w Stanach może doprowadzić do problemów dłużników ze spłatą zobowiązań.

Globalny dług rośnie w niepokojącym tempie


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here