Naga MarketsMiędzynarodowy Fundusz Walutowy doszedł do porozumienia z Argentyną w kwestii udzielenia kredytu. Pożyczka na kwotę 50 mld USD ma na celu ustabilizowanie słabnącego peso oraz wsparcie rządu pod przewodnictwem prezydenta Mauricio Macriego w walce o zmniejszenie deficytu fiskalnego.

Macri poprosił MFW o pomoc miesiąc temu po tym, jak wartość argentyńskiego peso spadła tak bardzo, że kraj był na skraju straty zdolności do spłaty długu wyrażonego w dolarach amerykańskich. Żeby decyzja o udzieleniu kredytu weszła w życie, potrzebna jest jeszcze zgoda całego zarządu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Na razie nie jest pewna kwota kredytu. Analitycy spodziewają się wielkości rzędu 30-50 mld USD. Szybkie dojście do porozumienia jest pozytywną informacją dla Argentyny. Zdecydowanie MFW do udzielenia pożyczki zwiększa wiarygodność finansową kraju i może być sposobem na uspokojenie inwestorów.

MFW informuje, że Argentyna planuje wykorzystać fundusze jedynie z pierwszej transzy kredytu, a resztę zachować jedynie jako zabezpieczenie w przypadku pogorszenia sytuacji. W ramach programu pomocy, Argentyna zgodziła się na przyspieszenie tempa likwidacji deficytu budżetowego. Obecnie rząd wydaje więcej niż zarabia, import również jest większy od eksportu.

„Planem gospodarczym rządu jest ustabilizowanie pozycji fiskalnej. W pełni popieramy ten cel oraz cieszymy się z planu władz mającego na celu przyspieszenie tempa redukcji deficytu rządowego. Balans ma zostać przywrócony do 2020 roku” – skomentowała Christine Lagarde, szef MFW.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here