Naga MarketsMiędzynarodowy Fundusz Walutowy – organizacja działająca w ramach ONZ zajmująca się stabilizacją sytuacji ekonomicznej na świecie obniżyła dziś swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego Polski. Swoją decyzję tłumaczy zintensyfikowaniem się negatywnych czynników mogących mieć wpływ na ostateczny rozrost naszej gospodarki.


Zdaniem specjalistów MFW, polskie PKB w tym roku powinno powiększyć się o 3,5, a nie jak wcześniej zakładano 3,6%. Wzrost powinien przyspieszyć do 3,7% w 2017 roku – czytamy w nocie prasowej MFW. Paradoksalnie, za owe przyspieszenie odpowiadać ma krytykowany przez opozycję program 500+, który zdaniem ekonomistów Funduszu wzmocni konsumpcję prywatną.

Prognozy MFW | źródło: www.imf.org
Prognozy MFW | źródło: www.imf.org

Jednak polskiej gospodarce zagraża wiele. Przede wszystkim jest to spowolnienie gospodarcze w krajach strefy euro oraz zwiększona zmienność na rynkach finansowych. Również kontrowersyjne działania polskiego rządu niepokoją zagranicznych ekonomistów, którzy ostrzegają przed pogorszeniem się warunków inwestycyjnych w naszym kraju.

Zdaniem MFW, choć rząd zapowiedział skupienie się na wsparciu rynku wewnętrznego, jego ostatnie działania wydają się temu przeczyć. Szczególny niepokój ekonomistów związany jest z wypełnieniem obietnic wyborczych PiS, które zwiększą deficyt budżetowy do 2,8% PKB w tym roku oraz do ponad 3% w latach kolejnych. W nocie prasowej opublikowanej przez MFW dziś rano znalazło się jednak miejsce na pochwalenie naszego sektora bankowego, który jest dobrze dokapitalizowany pomimo słabszej rentowności działalności podstawowej. Plany rządu związane z tzw. frankowiczami wciąż jednak rzucają cień na przyszłość obecnych w Polsce banków.

USDPLN.nddH1
Wykres USD/PLN, interwał godzinowy.

Złotówka osłabiła się w stosunku do EUR, USD oraz CHF. Funt tanieje i obecnie za jednego szterlinga zapłacimy około 5,25 PLN.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWandalex [WDX] – Analiza na zamówienie
Następny artykułZłoto – w oczekiwaniu na korektę
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here