Naga MarketsChristine Lagarde, szefowa MFW
Christine Lagarde, szefowa MFW

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoje perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego do najniższych od czasu kryzysu finansowego w najbardziej rozwiniętych gospodarkach i sygnalizuje, że wyższe cła ciążą handlowi międzynarodowemu. W tym roku światowe PKB ma wzrosnąć jedynie o 3,3% w stosunku do 3,5% prognozowanych jeszcze w styczniu.


Stopa wzrostu najsłabsza od dekady, najniższe poziomy od czasu kryzysu gospodarczego

Globalny wolumen handlu towarami i usługami wzrośnie w tym roku o 3,4 proc., słabiej niż 3,8 proc. raportowane w 2018 r., tracąc również w stosunku do styczniowych szacunków MFW wynoszących 4 proc.

Prognozy PKB najniższe od kryzysu finansowego. Cięcie z poziomu 3,5% do 3,3%. Źródło: MFW, Bloomberg

Według funduszu z siedzibą w Waszyngtonie, światowy wzrost gospodarczy ożywi się w drugiej połowie tego roku, a następnie osiągnie poziom 3,6% w stosunku do przyszłego roku. Szereg zachęcających zmian wywołało optymizm co do światowej gospodarki w ostatnich tygodniach, w tym decyzja Rezerwy Federalnej o wstrzymaniu podwyżek stóp procentowych oraz zachęcające dane z chińskiego sektora produkcyjnego i amerykańskiego rynku pracy.

Mimo to, MFW ostrzega, że ryzyko jest skierowane w stronę spadkową, z szeregiem zagrożeń zagrażających globalnej gospodarce, w tym możliwe załamanie się negocjacji między USA i Chinami w celu zakończenia wojny handlowej oraz odejście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia przejściowego, znanego jako scenariusz twardego Brexitu.


Dołącz do największej grupy dyskusyjnej na Facebooku poświęconej GPW: Zyskowna strona giełdy prowadzonej przez Comparic.pl. Zapraszamy do jej aktywnego tworzenia!

Odbudowa czy uśpienie czujności? Gospodarka światowa wysyła sygnały mieszane

MFW stwierdza: “W warunkach słabnącego tempa wzrostu gospodarczego na świecie i ograniczonej przestrzeni politycznej do walki z kryzysami, unikanie błędów politycznych, które mogłyby zaszkodzić działalności gospodarczej, musi być głównym priorytetem”.

Dyrektor Zarządzająca MFW, Christine Lagarde ostrzega, że gospodarka światowa stoi w obliczu “delikatnego decyzji”. Podczas gdy intensywne rozmowy handlowe pomiędzy USA i Chinami podniosły oczekiwania co do trwałego rozejmu pomiędzy dwoma największymi światowymi gospodarkami, analitycy nadal martwią się o siłę światowej gospodarki, dziesięć lat po kryzysie finansowym. Lagarde powiedziała w zeszłym tygodniu, że fundusz nie przewiduje recesji w najbliższym czasie.

Fundusz obniżył w tym roku jednak prognozę amerykańskiego PKB do 2,3%, co oznacza spadek o 0,2 punktu procentowego w stosunku do ostatnich globalnych prognoz MFW raportowanych w styczniu. Spadek ten odzwierciedla wpływ częściowego zamknięcia rządu,, a także niższych niż oczekiwano wydatków publicznych. Fundusz podniósł swoją prognozę dla USA w przyszłym roku do 1,9 procent, co oznacza wzrost o 0,1 punktu procentowego, w związku z przejściem Fed do bardziej cierpliwego stanowiska w sprawie stóp procentowych.

MFW obniżył swoje prognozy dla strefy euro do 1,3% w tym roku, co oznacza spadek o 0,3 punktu procentowego w stosunku do trzech miesięcy temu. Przewiduje się, że wzrost gospodarczy będzie łagodniejszy w kilku głównych gospodarkach europejskich, w tym w Niemczech, gdzie słaby popyt globalny i zaostrzone normy emisji spalin uderzyły w produkcję. Słaby popyt wewnętrzny i wysokie rozpiętości długu państwowego przyćmiły perspektywy Włoch, podczas gdy protesty uliczne we Francji miały również negatywny wpływ na dynamikę PKB.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here