Naga MarketsDeficyt Arabii Saudyjskiej w 2015r. może wynieść nawet 20%
Deficyt Arabii Saudyjskiej w 2015r. może wynieść nawet 20%

Jeżeli ceny ropy utrzymają się na obecnych niskich poziomach, a reformy gospodarcze nie będą wprowadzane szybciej, wtedy najwięksi eksporterzy czarnego złota z Bliskiego Wschodu staną przed obliczem dziury budżetowej wynoszącej łącznie bilion dolarów. Tak przynajmniej wynika ze słów przedstawiciela Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).


Spróbuj swoich sił na rynku ropy

Państwa takie jak Arabia Saudyjska oraz Kuwejt borykają się z negatywnym wpływem spadających cen ropy – są zmuszone sięgać po spore rezerwy kapitałowe, które udało się zgromadzić w ostatnich latach (w czasie gdy czarne złoto znajdowało się na historycznych szczytach). Oprócz tego zdecydowanie zwiększyły się koszty – w związku z licznymi inwestycjami infrastrukturalnymi.

ropa WTI

Masood Ahmed – dyrektor oddziału MFW na Bliski Wschód oraz Azję Centralną – twierdzi, że bogate w ropę kraje jak na razie posiadają możliwość pożyczania większych sum pieniędzy, jednak czas ucieka nieubłaganie. Rezerwy walutowe mają skończyć się najpóźniej w przeciągu następnych pięciu lat:

„Aby uniknąć najczarniejszego scenariusza, konieczne jest znalezienie odpowiedniego zbilansowania pomiędzy wydatkami oraz generowanymi zyskami w średnim terminie” – Stwierdził M. Ahmed w wywiadzie dla WSJ.

Arabia Saudyjska będąca największą gospodarką regionu i jednocześnie najważniejszym eksporterem czarnego złota wyemitowała obligacje rządowe o wartości miliardów dolarów. Jednocześnie w zastraszającym tempie wydaje swoje rezerwy walutowe, które spadły o 11% do $662 miliardów od końca sierpnia (zgodnie z danymi podawanymi przez saudyjski bank centralny). W samym tylko 2015 roku deficyt królestwa ma wynieść 20% – w kolejnych latach sytuacja będzie się jedynie pogarszała.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Wszystko fajnie tylko dlaczego przy spadajacych cenach ropy ceny paliwa np w Dubaju poszły w góre w skali roku o około 30 procent Dobrze ze ci Szejkowie nie mają demokracji i nie muszą się z tego tłumaczyc maluczkim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here