Naga Marketslogo mfw na szybie imfMiędzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) dokonał piątego z rzędu cięcia prognoz światowego wzrostu gospodarczego w 2019 roku, argumentując to szerokim spowolnieniem głównych gospodarek oraz napięciami handlowymi, które spowalniają ekspansję. W efekcie światowe PKB ma wzrosnąć o 3%, w porównaniu do 3,2% raportowanych w lipcu. Obniżce uległa również prognoza na 2020 r, z 3,5% do 3,4%. W efekcie najnowsze projekcje są najsłabszymi od 2009 roku, kiedy gospodarka borykała się z negatywnymi skutkami światowego kryzysu.


MFW tnie prognozę piąty raz z rzędu. Winna grupa czworga

„W sytuacji (…) przewidywanego spowolnienia w Chinach i Stanach Zjednoczonych, a także znacznych zagrożeń związanych z pogorszeniem koniunktury gospodarczej, o wiele bardziej stonowane tempo globalnej ekspansji mogłoby się zmaterializować. Aby temu zapobiec, polityka powinna zdecydowanie zmierzać do rozładowania napięć w handlu, ożywienia współpracy i terminowego wspierania działalności gospodarczej tam, gdzie jest to konieczne. Aby wzmocnić odporność, decydenci polityczni powinni zająć się problemami finansowymi, które w perspektywie średnioterminowej stanowią zagrożenie dla wzrostu gospodarczego” – komentuje MFW w raporcie.

Jak wynika z informacji przedstawionych przez MFW, spowolnienie ma być przede wszystkim spowodowane gorszą koniunkturą w tak zwanej „grupie czworga”, czyli w gospodarkach Chin, strefy euro, Japonii oraz Stanów Zjednoczonych, gdzie w przeciągu kolejnych lat spodziewany jest spadek dynamiki wzrostowej i jej stagnacja.

Źródło: MFW

“Przy zsynchronizowanym spowolnieniu i niepewnej odbudowie, światowe perspektywy pozostają niepewne” – komentowała w raporcie główna ekonomistka MFW, Gita Gopinath. “Nie ma miejsca na błędy polityczne, potrzebujemy natomiast pilnej współpracy decydentów politycznych w celu złagodzenia napięć handlowych i geopolitycznych”.

Ostatnie osłabienie prognoz, tuż przed corocznymi spotkaniami MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie w tym tygodniu, odzwierciedla koszty gospodarcze wyższych ceł. Urzędnicy z całego świata zwołają posiedzenie, a polityka handlowa prezydenta Donalda Trumpa pozostaje jednym z największych globalnych zagrożeń. Inwestorzy oczekują większej jasności co do tego, czy przełom w rozmowach USA-Chiny w zeszłym tygodniu złagodzi światową niepewność.

Jeszcze w połowie 2018 roku prognozy co do ekspansji gospodarczej w 2019 sięgały nawet 3,9%. MFW powołując się jednak na spadek koniunktury oraz słabsze inwestycje ciął projekcje w kolejnych kwartałach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here