Naga MarketsMiędzynarodowy Fundusz WalutowyMiędzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zaktualizował swoje prognozy dot. światowego wzrostu gospodarczego. Co ciekawe, po raz pierwszy od trzech lat najnowsze szacunki wskazują na wzrost dynamiki globalnego PKB.


Światowa gospodarka przyspieszy w 2020 r.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że gospodarka światowa będzie rozwijać się w 2020 roku w tempie 3,3%, co oznacza wzrost o 0,4 p.p. z 2,9% w 2019 r. Nie zmienia to jednak faktu, że obie wartości są niższe od tych, które prognozowano jeszcze w październiku ub.r. Okazuje się więc, że MFW po raz szósty z rzędu obniżył swoje prognozy dot. światowego wzrostu gospodarczego.

Za nieco wolniejszy niż pierwotnie zakładano wzrost gospodarczy odpowiedzialne mają być zagrożenia związane z konfliktami handlowymi i napięciami na Bliskim Wschodzie. W raporcie zwraca się jednak uwagę, że ryzyko jest coraz mniejsze.

Wielu ekonomistów, a także niektóre banki centralne podzielają pogląd, że globalny wzrost gospodarczy stabilizuje się. Dla MFW, który widzi przyspieszenie wzrostu do 3,4% w 2021 roku, pozytywnym są dobre wiadomości na temat rozmów handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz akomodacyjna polityka monetarna.

Fundusz określił nawet ilościowo wpływ wysiłków banków centralnych w celu podtrzymania wzrostu gospodarczego w ubiegłym roku. Stwierdził, że wzrost w 2019 i 2020 roku byłby o 0,5 punktu procentowego słabszy bez ich impulsu stymulacyjnego.

Podczas gdy ryzyko zmniejszyło się, MFW jasno wskazuje, że jest jeszcze wiele powodów do obaw. Postęp w rozmowach handlowych zatrzymuje się w miejscu, a spiętrzenie napięć między Stanami Zjednoczonymi a Iranem może uderzyć w dostawy ropy, a także doprowadzić do niepokojów społecznych.

– Rozejm handlowy to nie to samo, co pokój handlowy – powiedziała dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgijewa dodając, że zakończenie pierwszej fazy porozumienia oznacza skurczenie się negatywnego wpływu, ale nie jego likwidację.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here