Naga MarketsMiędzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) uważa, że ​​światowa gospodarka przeżywa w tym roku najgorszą recesję od czasu Wielkiego Kryzysu, a rynki wschodzące i kraje o niskich dochodach w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji są szczególnie zagrożone. Tymczasem indeks S&P 500 kontynuuje odbicie osiągając w trakcie wczorajszej sesji poziom 2800 punktów.

  • Połowa z 189 krajów członkowskich MFW potrzebuje pomocy finansowej
  • Rządy na całym świecie podjęły działania fiskalne w wysokości około 8 bln USD
  • MFW zamierza przeznaczyć 1 bln USD na kredyty dla potrzebujących państw

MFW sugeruje gwałtowne pogorszenie koniunktury

Połowa z 189 krajów członkowskich MFW szuka pomocy finansowej, powiedziała w czwartek dyrektor zarządzająca Kristalina Georgieva. W związku z tym zarząd funduszu zgodził się na podwójny dostęp do finansowania awaryjnego w celu zaspokojenia oczekiwanego popytu w wysokości około 100 miliardów dolarów.

Według prognozy MFW nastąpi częściowe ożywienie w światowej gospodarce w 2021 r., jeśli pandemia ustąpi w drugiej połowie tego roku. Georgieva oczekuje stopniowego zniesienia środków ograniczających ludzi i firmy. Podkreśliła, że ​​niepewność co do czasu trwania koronawirusa oznacza, że ​​sytuacja może się pogroszyć.

Pandemia, która rozprzestrzeniła się z chińskiego miasta Wuhan na prawie każdy zakątek globu, doprowadziła do zamknięcia firm i utraty milionów miejsc pracy. Georgieva podkreśliła negatywny wpływ na handel detaliczny, hotelarstwo, transport, turystykę, samozatrudnienie oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.

Mamy do czynienia z gigantycznym, dramatycznym rozwojem wirusa oraz zastojem w światowej gospodarce, co wymaga ogromnych, dobrze ukierunkowanych działań – powiedziała Georgieva w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.

Czy wiesz, że…?

Wielki Kryzys (ang. Great Depression) to największy kryzys gospodarczy w historii kapitalizmu. Miał miejsce w latach 1929–1933 i objął praktycznie wszystkie kraje (oprócz ZSRR) oraz praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki. Skutkiem kryzysu była m.in.utrata pracy przez miliony ludzi – w USA bezrobocie sięgnęło, według dostępnych danych, 1/3 siły roboczej.

Programy rządowe na całym świecie wynoszą 8 bilionów USD

Ponure prognozy gospodarcze zataczają coraz szersze kręgi od czasu negatywnych prognoz MFW sprzed niespełna dwóch miesięcy. Jeszcze 19 lutego fundusz informował, że „globalny wzrost wydaje się szorować po dnie”. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z poważną recesją.

Georgieva potwierdziła chęć MFW do wykorzystania 1 biliona dolarów kredytu. Dodała, że ​​jeśli kryzys będzie trwał dłużej niż oczekiwano lub jeśli nastąpi druga fala choroby, MFW może potrzebować zwiększyć swoje zasoby. W takim przypadku stworzenie większej liczby aktywów rezerwowych mogłoby pomóc rynkom wschodzącym uniknąć kryzysu gotówkowego w czasie, gdy muszą sobie radzić z kryzysem zdrowotnym, stagnacją gospodarczą i odpływem kapitału.

Fundusz analizuje wykorzystanie specjalnych linii kredytowych w celu dostarczenia środków pieniężnych do krajów ogarniętych kryzysem tj. pożyczek krótkoterminowych, a także innych opcji finansowania. Dodała, że ​​MFW nadal wzywa bogate rządy do wyrażenia zgody na wstrzymanie spłaty zadłużenia przez najbiedniejsze narody świata.

MFW i Bank Światowy przygotowują się do wiosennego spotkania w przyszłym tygodniu za pośrednictwem wideokonferencji po raz pierwszy od czasu wybuchu pandemii. Ich standardowe spotkania, które do tej pory zwoływane były w siedzibie głównej w pobliżu Białego Domu, zwykle przyciągają tysiące delegatów, obserwatorów i dziennikarzy z 189 krajów członkowskich.

MFW obliczył, że ​​rządy na całym świecie podjęły działania fiskalne w wysokości około 8 bilionów dolarów. Georgieva podkreśliła potrzebę kontynuowania niezbędnych środków zapobiegawczych i wsparcia dla systemów opieki zdrowotnej; ochrony dotkniętych kryzysem ludzi i firmy za pomocą dużych, terminowych i ukierunkowanych środków budżetowych i finansowych.

S&P 500 znosi połowę ostatnich spadków

Notowania amerykańskiego indeksu S&P 500 w trakcie wczorajszej sesji wzrosły powyżej poziomu 2800 punktów, co oznacza wzrost od ostatniego dołka o 50%. Kurs znajduje się w newralgicznym miejscu zdominowanym przez sprzedających (strefa podaży), co może zaowocować w najbliższych sesjach powrotem do trendu spadkowego. Spadek poniżej wsparcia 2630 będzie oznaczał zakończenie korekty wzrostowej, a przebicie 2450 ponownie przywróci rynek niedźwiedzia. Z drugiej strony wzrost powyżej oporu 2850 i jego trwałe przebicie otworzy drogę do poziomu 3000.


Szukasz brokera z akcjami i futures bez minimalnego depozytu?
SPRAWDŹ NAS
Kurs indeksu S&P 500 na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs indeksu S&P 500 na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here