Naga MarketsMiędzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przyznał, że w 2018 r. wartość dolara amerykańskiego była zawyżona o 6% do 12%. Równocześnie euro, japoński jen i chiński juan były postrzegane jako zasadniczo zgodne z podstawami ekonomicznymi.


MFW zgadza się z Trumpem

Informacja ta z pewnością ucieszy Donalda Trumpa. Amerykański prezydent wielokrotnie krytykował bowiem Rezerwę Federalną za ostatni cykl podwyżek stóp procentowych sugerując, że dolar amerykański jest zbyt drogi.

– Mimo że Rezerwa Federalna nie wie, co robi – podniosła stopy zdecydowanie zbyt szybko (bardzo niska inflacja, inne części świata zwalniają, obniżając i luzując) i dokonała dużego zacieśnienia monetarnego, w skali 50 mld USD na miesiąc – to jesteśmy na drodze do najlepszego czerwca w historii USA. Pomyślcie, co mogłoby być, gdyby Fed uczynił słusznie. Tysiące punktów wyższy Dow i PKB w strefie 4% lub nawet 5%. Teraz są jak uparte dziecko, gdy potrzebujemy obniżek stóp i luzowania, aby nadrobić to, co robią inne kraje robią przeciwko namnapisał w czerwcu na twitterze Trump.

Wojna handlowa to cios dla światowej gospodarki

logo mfw na szybie imfMiędzynarodowy Fundusz Walutowy – który ostrzegł, że wojna handlowa między USA a Chinami może w przyszłym roku kosztować światową gospodarkę około 455 miliardów dolarów – powiedział, że ostatnie działania w zakresie polityki handlowej ważą się na globalnych przepływach handlowych, osłabiając zaufanie i zakłócając inwestycje. Ale jak dotąd nie zrobiły one nic, aby odwrócić nierównowagę zewnętrzną. Zdaniem MFW, kraje posiadające nadwyżkę i deficyt powinny działać na rzecz ożywienia wysiłków na rzecz liberalizacji i wzmocnienia opartego na zasadach wielostronnego systemu handlowego, który obowiązuje od 75 lat.

– Konieczne jest, aby wszystkie kraje unikały polityki, która zakłóca handel. Wyższe taryfy są związane ze wzrostem cen dla konsumentów i obciążają światowy handel, inwestycje i wzrost gospodarczy, w tym poprzez osłabianie zaufania i zakłócanie globalnych łańcuchów dostaw – powiedziała dziennikarzom Główna Ekonomistka MFW, Gita Gopinath.

Powtórzyła szacunki Funduszu, zgodnie z którymi taryfy stosowane w wojnie handlowej USA-Chiny mogłyby w 2020 r. zmniejszyć globalny wzrost gospodarczy o 0,5%.

– Intensyfikacja napięć handlowych lub chaotyczny wynik Brexitu – z dalszymi konsekwencjami dla globalnego wzrostu i niechęci do ryzyka – może …. wpłynąć na inne gospodarki, które są w wysokim stopniu uzależnione od popytu zagranicznego i finansowania zewnętrznego – dodała Gopinath.

Zdaniem MFW, kraje z deficytami, takie jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, powinny wstrzymywać wydatki w sposób sprzyjający wzrostowi gospodarczemu, podczas gdy kraje z dużymi nadwyżkami, takie jak Niemcy, Holandia i Korea, powinny pobudzać inwestycje w infrastrukturę publiczną i zniechęcać do nadmiernych oszczędności.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułForex: 39,2% klientów XTB zarabiało na walutach w II kw. 2019 r.
Następny artykułCzwartkowy przegląd rynków – wniosek o podwyżkę stóp RPP możliwy jeszcze w tym roku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here