Naga MarketsNa przestrzeni ostatnich tygodni sporo mówi się na temat wpływu kryptowalut na globalny sektor finansowy oraz o ewentualnym uregulowaniu tego rynku. W dalszym ciągu nie stworzono jednak jednolitych ram prawnych, które pozwoliły by zakwalifikować kryptowaluty jako waluty, instrumenty inwestycyjne, towary czy cokolwiek innego. Wielu ekspertów związanych z sektorem bankowym dostrzega w nich pewnego rodzaju zagrożenie dla tradycyjnych walut. Zgoła odmienne zdanie ma w tej kwestii natomiast Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), który w swoim kwietniowym raporcie poinformował, iż kryptowaluty nie wydają się stwarzać zagrożenia dla stabilności finansowej.


W komentarzach do aktywów kryptograficznych w ramach Globalnego Raportu o Stabilności Finansowej organizacja kontynuowała swoje niedawne stanowisko w zakresie promowania międzynarodowych porozumień dotyczących regulacji. “… mogą [stwarzać ryzyko], gdyby ich stosowanie stało się bardziej powszechne bez odpowiednich zabezpieczeń”.

“Nie wiadomo, w jakim stopniu aktywa kryptograficzne mogą przekształcić infrastrukturę finansową i czy większość nowych aktywów kryptograficznych może zniknąć, jak to miało miejsce w poprzednich epizodach innowacji technologicznych (jak to miało miejsce np. w przypadku wielu firm technologicznych w okresie boomu pod koniec lat 90. ubiegłego wieku). Zanim aktywa kryptograficzne będą mogły w sposób sensowny i trwały przekształcić działalność finansową, będą musiały najpierw zdobyć zaufanie i wsparcie konsumentów i organów finansowych” – czytamy w raporcie.

CFTC: Bitcoin “jak złoto”, ale nie idealny jako środek wymiany

W raporcie dodaje się, że aby zdobyć takie zaufanie, konieczna będzie zgoda światowego środowiska regulacyjnego co do tego, czym są zasoby kryptograficzne – zabezpieczeniem czy walutą.

Carney (FSB): BTC nie stanowi zagrożenia dla globalnej stabilności finansowej

Tym samym MFW podąża w tym roku śladami innych instytucji finansowych, w szczególności Rady Stabilności Finansowej. Przewodniczący Rady Stabilności Finansowej, Mark Carney, który również kieruje Bankiem Anglii, wysłał w marcu list do państw grupy G20, w którym poinformował, że organizacja nie postrzega bitcoinów i innych kryptowalut jako zagrożenia dla globalnej gospodarki ani stabilności finansowej.

“Wstępna ocena FSB mówi, że krypto-aktywa nie stanowią obecnie zagrożenia dla globalnej stabilności finansowej, częściowo dlatego, że są one niewielkie w stosunku do systemu finansowego” – napisał Carney.

“Nawet podczas ostatniego szczytu G20 ich (kryptowalut) łączna wartość wynosiła mniej niż 1% globalnego PKB” – dodał. “Dla porównania, tuż przed globalnym kryzysem finansowym (w 2008 r.) Wartość nominalna swapów ryzyka kredytowego wyniosła 100% globalnego PKB”.

Lagarde (MFW): “Nie zrażajmy do innowacji” na rynku kryptowalut

Tymczasem szefowa MFW, Christine Lagarde również przyjęła wyważone stanowisko w sprawie kryptografii, skupiając się jednak na “potencjalnych korzyściach” jakie może nieść ze sobą ten dynamicznie rozwijający się rynek. “Rozsądne spojrzenie na tokeny kryptograficzne nie powinno prowadzić nas ani do krypto-pesymizmu, ani krypto-euforii” – napisała w ubiegłym miesiącu na blogu instytucji.

“Zrozumienie ryzyka, jakie kryptowaluty mogą stanowić dla stabilności finansowej, jest niezbędne, jeśli chcemy odróżnić realne zagrożenia od niepotrzebnych obaw. Dlatego też potrzebujemy bezstronnej agendy regulacyjnej, która chroni przed zagrożeniami bez zniechęcania do innowacji”.

Komisarz dodała: “Przejrzyste podejście może nam pomóc w wykorzystaniu zysków i uniknięciu pułapek nowego krajobrazu kryptograficznego”. Wezwanie Lagarde’a do wyważonego spojrzenia na kryptowaluty pojawia się w czasie, gdy wzrasta zaangażowanie regulacyjne w branży, podczas gdy tradycyjni bankierzy nadal nazywają Bitcoina “bańką”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułStowarzyszenie CryptoUK chce regulacji kryptowalut w Wielkiej Brytanii
Następny artykułFacebook odpowiedzialny za spadki na akcjach Tindera
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here