Naga MarketsJapońskie QQE okazuje się mieć pozytywny wpływ również na pozostałe parkiety w regionie.
Japońskie QQE okazuje się mieć pozytywny wpływ również na pozostałe parkiety w regionie.

Qualitative and quantitative easing, czyli skrótowo QQE to wprowadzony w 2013 roku przez Bank of Japan program skupu aktywów pomógł w deprecjacji jena, wypychając kursu USD/JPY z okolic 82,00 do poziomu 110 przez cały okres trwania programu. Wzrosty odnotowano również na tokijskim parkiecie, jak również w coraz bardziej pozytywnych danych dotyczących japońskiego poziomu inflacji. Zdaniem ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, QQE wywiera pozytywny wpływ nie tylko na giełdę w Tokio.


Będące drzazgą pomiędzy amerykańską Rezerwą Federalną a japońskim BoJ, QQE wywiera, zdaniem ekonomistów MFW, pozytywny wpływ na niemal wszystkie giełdy w regionie. W raporcie opublikowanym w trakcie trwania szczytu ministrów finansów krajów grupy G7, MFW stwierdza: Nasze wyniki wskazują na pozytywny wpływ japońskiego programu skupu aktywów na gospodarki krajów rozwijających się, obecnych w regionie południowej Azji. Poziom inflacji w większości z nich wzrósł od momentu wprowadzenia rozwiązania przez Bank Japonii. Odnotowano również zwiększone wpływy kapitałowe do wspomnianych krajów”.

Wzrost średnich cen akcji na poziomie od dwóch do pięciu procent odnotowano w Chinach, Indonezji, Malezji, Singapurze czy Tajlandii. MFW zastrzega, że pomimo faktu, iż wzrosty na giełdach są jak najbardziej normalnym zjawiskiem to jednak w wspomnianych przypadkach były one statystycznie wyższe niż w pozostałych krajach, a początek anomalii miał miejsce w przeciągu kilku miesięcy po wprowadzeniu w Japonii QQE.

Opisywany raport nie jest oficjalnym stanowiskiem MFW, a jedynie badaniem wspieranym przez Fundusz. Zdaniem komentatorów będzie on jednak stanowić asa w rękawie japońskiego ministra finansów Taro Aso, który zamierza przekonywać pozostałych przedstawicieli G7 do wsparcia i zaakceptowania japońskiej polityki monetarnej. Cały raport MFW w języku angielskim dostępny jest na stronie Funduszu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here