Naga MarketsGrecy muszą zmagać się z bolesnymi reformami, natomiast MFW namawia na restrukturyzację greckiego długu.
Grecy muszą zmagać się z bolesnymi reformami, natomiast MFW namawia na restrukturyzację greckiego długu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swoim najnowszym memorandum określa grecki dług mianem “wysoce niezrównoważonego”. Zdaniem ekspertów MFW, obecny kształt kredytu zaciągniętego przez Greków zagraża stabilności ekonomicznej kraju.


Rozmowy na temat bailoutu oraz niepopularnych reformach Aten były prowadzone wczoraj, a ich głównym tematem był oczywiście grecki dług. Grecy po raz kolejny chcą namówić Europę na restrukturyzację swoich zobowiązań, tak aby nie były one tak bardzo odczuwalne przez samych Greków. Jak donosi agencja Reuters, niemiecki minister finansów, Wolfgang Schaeuble nie widzi potrzeby aby restrukturyzować grecki dług.

Te artykuły również Cię zainteresują
Prognozy dynamiki długu rządu w Atenach pozostają wysoce niezrównoważone. Aby odzyskać pewność, że greckie zobowiązania zostaną spłacone bez wywołania turbulencji finansowych w samej Grecji, europejscy partnerzy Aten muszą zgodzić się na restrukturyzację długu – stwierdza najnowsza publikacja MFW.

Jak na razie, Unia prognozuje, że w wyniku spłaty długu grecka gospodarka zwolni o około 3% do roku 2018. Szacunki MFW wskazują już na 4,5%. Bruksela wierzy, że Ateny z pomocą szeregu reform będą w stanie utrzymać nadwyżkę finansową. Ostatnie unijne prognozy wskazują na 3,5% rocznego PKB do roku 2018. Raport MFW wskazuje, że te wyliczenia niewiele mają wspólnego z rzeczywistością i podaje własne szacunki 0,5% deficytu w tym roku, 0,25% nadwyżki w przyszłym i 1,5% nadwyżki w roku 2018. To zdecydowanie za mało – oceniają komentatorzy.

Cele ustanowione podczas ostatnich rozmów dotyczących pakietu pomocowego dla Greci, określane są przez MFW jako ambitne ale możliwe. Aby były one możliwe potrzebna jest wola dwóch stron – zarówno Grecji, która powinna doprowadzić do nowych reform, ale również Brukseli, która musi zgodzić się na pewne ustępstwa nie chcą doprowadzić do kryzysu finansowego w jednym z państw członkowskich.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here