Naga MarketsMFW: Giełdy z ryzykiem korekty, rynek "odłączył" się od realnej gospodarkiMiędzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w swoim nowym raporcie opublikowanym w czwartek ogłosił, że rynki akcyjne oraz inne związane z ryzykownymi aktywami mogą napotkać drugą falę spadków, jeśli koronawirus zacznie rozprzestrzeniać się szybciej.

  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy zwraca uwagę na rozdźwięk między wzrostami na giełdzie, a fatalną sytuacją gospodarczą na świecie.
  • S&P500 niemal odzyskał poziomy z lutego, a polski sWIG80 jest już wyżej niż przed pandemią.
  • MFW zaktualizował także prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego, określając stopę wzrostu na ten rok na -4,9%.

MFW: kontrast między giełdą a gospodarką

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) może nadejść druga fala spadków na rynkach, jeśli liczba nowych przypadków COVID-19 zacznie silnie wzrastać. Większe tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa oznacza konieczność ponownego wprowadzenia lock-downu i ograniczeń.

Tempo spadków na giełdach w marcu było bezprecedensowe, niemniej mimo negatywnych sentymentów związanych z kondycją gospodarki, indeksy giełdowe w ciągu ostatnich 3 miesięcy odzyskały niemal całą sumę spadków. W niektórych przypadkach nawet przebiły poziomy z końca lutego, sprzed pandemii.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy: dysproporcje między gospodarką a giełdą, prognoza -4,9% wzrostu w tym roku
Notowania S&P500. Źródło: stooq.pl

Spoglądając na rynek amerykański, który zdecydowanie jest wyznacznikiem globalnych trendów na rynkach kapitałowych: S&P 500, który spadł o 34% w ciągu 23 dni, w wyniku mocnej interwencji Fed, jest tylko 10% poniżej szczytu z lutego i jest obecnie na poziomach z października 2019 r. Natomiast technologiczny NASDAQ Composite w trakcie pandemii pierwszy raz przekroczył 10 tys. pkt. i wyznacza kolejne rekordowe maksima.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy: dysproporcje między gospodarką a giełdą, prognoza -4,9% wzrostu w tym roku
Notowania sWIG80. Źródło: stooq.pl

Polska giełda również odzyskała lwią część spadków z marca: WIG20 od dołka w marcu wzrósł już o około 27%, jest jednak nadal niżej niż w lutym, jednak sWIG80 jest już niemal 10% wyżej niż lokalne maksima z lutego.

CMC
Koronawirus straszy rynki - wykorzystaj sytuację. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Zobacz również: Angela Merkel chce rewolucji niemieckiej polityki gospodarczej

IFM w nowym raporcie zwraca uwagę na dysonans między rynkami finansowymi oraz realną gospodarkę, zwłaszcza z powodu pojawiania się nowych danych makroekonomicznych, które potwierdzają złe prognozy.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaktualizował także swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego na ten rok przewidując o wiele niekorzystniejsze gospodarcze konsekwencje pandemii niż dwa miesiące temu: stopa wzrostu ma osiągnąć -4,9%. Poprzednie szacunki IMF z kwietnia mówiły o -3%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here