Naga Marketslogo mfw na szybie imfMiędzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przedstawił swoje prognozy dotyczące dynamiki światowego wzrostu gospodarczego na lata 2021 – 2022. Najnowsze szacunki zakładają, że gospodarka Stanów Zjednoczonych rozwijać będzie się szybciej niż oczekiwano w październiku ub.r. Równocześnie, projekcje dot. większości krajów europejskich zostały obniżone.

  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaktualizował prognozy dot. dynamiki wzrostu gospodarczego
  • Dzięki dodatkowym pakietom pomocowym, gospodarka USA może rozwijać się szybciej niż oczekiwano jeszcze w październiku ub.r.
  • Ożywienie gospodarcze w Europie będzie natomiast wolniejsze niż szacowano dotychczas

Stany Zjednoczone zaczynają wygrywać z pandemią

Obecnie prognozuje się, że w 2021 r. wzrost gospodarczy w USA wyniesie 5,1 proc. (wobec 3,1 proc. szacowanego w październiku ub.r.). Znaczną część tej korekty tłumaczy się uzgodnionym jeszcze w grudniu pakietem bodźców fiskalnych o wartości 900 mld USD. Warto zaznaczyć, że najnowszy pakiet zwany potocznie Planem Bidena o wartości 1,9 biliona dolarów, w ogóle nie został uwzględniony w prognozach MFW. Fundusz szacuje jednak, że jeśli tylko pakiet ten zostanie w pełni przyjęty, może on przyczynić się do wzrostu PKB USA o kolejne 1,25 pkt proc. w tym roku i 5,0 pkt proc. w ciągu najbliższych trzech lat.

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto także podkreślić, że gdyby pakiet Bidena został przyjęty w całości, łączne wydatki fiskalne na walkę z COVID w USA wyniosłyby 6,3 bln USD, czyli 30 proc. nominalnego PKB Stanów Zjednoczonych.

Zdaniem MFW, masowe szczepienia w USA przyspieszają, przez co coraz mniej prawdopodobne wydaje się kolejne pogłębienie kryzysu i pojawienie się nowych restrykcji z tym związanych.

Drugim ważnym, ale bardziej dyskusyjnym założeniem MFW jest to, że główne banki centralne utrzymają swoje stopy procentowe na niezmienionym poziomie w całym horyzoncie prognozy, tj. do końca 2022 r. Działanie to zapewniłoby utrzymanie korzystnych warunków na rynkach finansowych.

– Jest to rozsądne założenie, ale wysoce niepewne, biorąc pod uwagę, że jest mało prawdopodobne, aby obecne programy QE Rezerwy Federalnej i innych banków centralnych zostały utrzymane na “obecnych ustawieniach” w tym okresie – wskazuje Derek Halpeny, dyrektor działu badań w Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), jednej z największych grup finansowo-bankowych na świecie.

Jego zdaniem, sama dobra koniunktura w USA nie wystarczy jednak do umocnienia dolara amerykańskiego. Uważa on bowiem, że pomimo lepszych perspektyw PKB w USA, ogólne globalne ożywienie gospodarcze przy tak luźnej polityce monetarnej powinno zapewnić wzrost aktywów innych niż USD, co spowoduje dalsze osłabienie dolara.

Ożywienie gospodarcze w UE wolniejsze niż oczekiwano

Istotnym z punktu widzenia wzrostu gospodarczego jest to, jak poszczególne kraje radzą sobie z pandemią. Niestety, Europa wygląda na tle świata dość mizernie w tym zestawieniu. Podczas gdy Joe Biden zapowiedział, że w ciągu 100 pierwszych dni jego prezydentury zaszczepionych przeciw koronawirusowi zostanie co najmniej 100 milionów Amerykanów, Europejskie organy zaczynają zgłaszać opóźnienia i problemy z dostawami kolejnych dawek szczepionki.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zakłada obecnie, że PKB strefy euro wzrośnie w tym roku o 4,2 proc. (wobec 5,2 proc. szacowanego w październiku ub.r.) a w 2022 r. o 3,6 proc. (wobec 3,1 proc. szacowanego poprzednio). Okazuje się więc, że prognozy na najbliższy rok zostały obniżone, a na kolejny rok podwyższone, co może poniekąd wynikać m.in. z niższej bazy za rok bieżący.

Największe, ujemne rewizje PKB dotyczą Włoch i Wielkiej Brytanii, gdzie oczekuje się wzrostu gospodarczego w 2021 r. odpowiednio na poziomach 3,0 proc. i 4,5 proc. Warto przy tym przypomnieć jednak, że jeszcze w październiku MFW szacował, że PKB Włoch wzrośnie w tym roku o 5,2 proc. (spadek 0 2,2 pkt proc.) a PKB Zjednoczonego Królestwa o 5,9 proc. (spadek o 1,4 pkt proc.).

Spadek euro okazją do kupna?

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że kurs euro osunął się o między 8 a 18 stycznia br. o niemal 3 centy, co stanowiło dokładnie 2,40 proc. Spadki te zatrzymały się dopiero w okolicy technicznego wsparcia w wysokości 1,2060 i mierzenia 38,2 proc. korekty Fibonacciego z wcześniejszego ruchu wzrostowego, gdzie już kilka dni temu pojawiła się reakcja popytowa.

Jeżeli tylko strefa ta zostanie odrzucona, kurs euro mógłby wrócić do wzrostów.

Weź udział w bezpłatnym webinarze: Zarządzanie ryzykiem jako dominanta sukcesu na rynku

EURUSD Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje jsw prognozy | zlotowka | wartość pln | co to jest kod blik | biomed kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułFunt bardzo silny od początku stycznia
Następny artykułMercator Medical skupił akcje za 30,7 mln PLN
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here