Naga MarketsPierwszy projekt rozporządzania do ustawy implementującej dyrektywę MiFID II autorstwa paneuropejskiego regulatora ESMA został zaplanowany na drugą połowę marca przyszłego roku – czytamy w planach prac legislacyjnych Ministerstwa Finansów.


Unijna dyrektywa, która wywoła prawdziwą rewolucję?

Z dniem 3 stycznia 2018 roku w życie wchodzi unijna dyrektywa MiFID II, która zrewolucjonizuje sposób dystrybucji produktów finansowych na terenie całej UE, w tym w Polsce. Nowe przepisy namieszają w branży TFI oraz domów maklerskich, a jej głównym celem jest zapewnienie wzmożonej ochrony klientom oraz zwiększenie przejrzystości aktywności firm inwestycyjnych.

MiFID II ma zaktualizować regulacje, które weszły w życie w 2017 roku i nałożyły na podmioty finansowe zakres dodatkowych obowiązków informacyjnych, w tym uzyskiwania danych od klientów o ich profilu inwestycyjnym (w ramach KYC, know your customer), aby ustrzec ich przed nieodpowiednimi produktami finansowymi, posiadającymi na przykład zbyt dużą ekspozycję na ryzyko. Wielu ekspertów uważa jednak, że dotychczasowe zapisy są fikcją i nijak przekładają się na rzeczywistość w branży inwestycyjnej co zmienić ma właśnie MiFID II.

Europejskie regulacje będą wymagały implementacji do polskiego porządku prawnego i wdrożemia zmian na pozomie ustawowym. W procesie uczestniczy Komisja Nadzoru Finansowego i Ministerstwo Finansów. Jak podaje PAP, planowane rozporządzenie MF w tym zakresie zostanie opublikowane w II połowie marca 2018 roku.

Jakie zmiany czekają domy maklerskie i brokerów?

MiFID II ma wprowadzić w życie zasady wymuszające na domach maklerskich obniżenie stawek prowizyjnych od egzekwowanych transakcji. Co więcej, zmiany spowodują, że inwestorzy instytucjonalni (fundusze takie jak TFI) będą same płaciły za analizy przygotowywane przez brokerów. Obecnie koszty tychże specjalistycznych analiz wliczane są w prowizje maklerskie.

Branża podchodzi do zmian z dużą dozą obawy, zakładając pojawienie się na rynku nowych firm specjalizujących się  wyłącznie w researchu, a domy maklerskie skupią się tylko na egzekucji transakcji – w obecnym środowisku rynkowym działalność ta jest jednak zdecydowanie mniej dochodową. Wywoła to najprawdopodobniej dalszą konsolidację i tak niewielkiej już polskiej branży DMów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here