Naga MarketsZaledwie o poranku informowaliśmy, że Wiceminister Paweł Gruza, który do tej pory odpowiedzialny był m.in. za przygotowanie ustawy dot. kryptowalut odejdzie z Ministerstwa Finansów, co stawiało pod ogromnym znakiem zapytania dalsze postępy prac w sprawie uregulowania kryptowalut w Polsce, a już pojawiły się kolejne doniesienia dot. tego tematu. Wiemy już, w którą stronę zmierzają prace Ministerstwa Finansów nad opodatkowaniem kryptowalut.


W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz osób prawnych a także niektórych innych ustaw.

Te artykuły również Cię zainteresują
Projekt zawiera rozwiązania adresowane zarówno do przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Celem regulacji wprowadzanych bądź modyfikowanych niniejszą ustawą jest szeroko rozumiane uproszczenie prawa podatkowego w zakresie podatków dochodowych oraz dalsze uszczelnienie systemu podatkowego. W zakresie uproszczenia prawa podatkowego chodzi zarówno o zwiększenie czytelności i precyzji istniejących przepisów, czyli uczynienia ich bardziej „przejrzystymi”, wprowadzenie rozwiązań ułatwiających realizację przez podatników ich obowiązków podatkowych sprawiających, że płacenie podatków będzie postrzegane jako „proste”, jak również eliminowanie sytuacji, w których podatnik mógłby czuć się traktowany przez prawo podatkowe niesprawiedliwie tj. sytuacji, w których przepisy prawa podatkowe nie są dla podatnika „przyjazne”.

Istotnym elementem projektu jest kompleksowe uregulowanie w podatku dochodowym skutków obrotu walutami wirtualnymi. Ze względu na specyfikę obrotu walutami wirtualnymi zasadne jest szczególne uregulowanie zasad opodatkowania dochodów osiąganych z tego tytułu, które ułatwią podatnikom prawidłowe rozliczanie się z dochodów osiąganych z obrotu walutami wirtualnymi.

Proponuje się w podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczenie przychodów osiąganych z obrotu walutami wirtualnymi do przychodów z kapitałów pieniężnych, nawet wtedy, gdy osiągane będą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Do przychodów z obrotu walutami wirtualnymi nie będą zaliczane przychody podmiotów prowadzących działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług np. w zakresie wymiany walut wirtualnych i środków płatniczych i wymiany walut wirtualnych na inne waluty wirtualne. Opodatkowaniu będzie podlegał dochód, co oznacza, że uwzględniane będą wydatki związane z obrotem walutą wirtualną. W podatku dochodowym od osób prawnych przychody te stanowić będą zyski kapitałowe. Rozwiązania w obu ustawach będą analogiczne w zakresie zasad ustalania przychodów, kosztów oraz dochodów (strat). – czytamy w projekcie ustawy.

W celu pełnego i jasnego zrozumienia proponowanych zmian, poprosiliśmy o kilka słów komentarza Marcelinę Szwed-Ziemichód:

Opublikowany projekt założeń do zmian w ustawach podatkowych zakłada m.in. uznanie zysków z transakcji kryptowalutowych jako zysków kapitałowych. Oznacza to, przede wszystkim obniżenie stawki podatku z 32% do 19% dla tych wszystkich, których dochody przekraczają pierwszy próg podatkowy (85.528 zł). Z założeń wynika jednak jedna zmiana na niekorzyść: traderzy, którzy np. prowadzą jeszcze inną działalność (np. programistyczną) nie będą mogli kompensować ewentualnych strat z transakcji kryptowalutowych z dochodami z innej działalności. Te zasady nie będą miały zastosowania dla kantorów czy giełd, dla których transakcje kryptowalutowe wciąż będą traktowane jako działalność operacyjna.

Zaprezentowane założenia projektu są w mojej ocenie dobrą odpowiedzią na propozycje branży – zrównują zyski z kryptowalut z zyskami z papierów wartościowych. Na ostateczną ocenę przepisów musimy zaczekać do ich opublikowania (na razie zostały zaprezentowane jedynie założenia), jednak zdecydowanie idziemy w dobrym kierunku. – komentuje Marcelina Szwed-Ziemichód, radca prawny.


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPrecedensowy wyrok sądowy: Barclays przyjmie z powrotem zwolnionego tradera
Następny artykuł“Szukamy, analizujemy, gramy – Ichimoku” 23.08.2018 GBP/CHF
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

  1. a ja myśle, że to żerowanie na innych i okradanie ludzi z kasy by “PISowcy” mogli sie nachapać i mieć innych w dupie :/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here