Naga MarketsMinisterstwo Finansów opublikowało 18 maja komunikat, w którym odnosi się do sprawy odpodatkowania rynku krytpowalutowego. Wynika z niego, że instytucja zdecydowała się czasowo zawiesić pobór podatku PCC od sprzedaży kryptowalut, który został nałożony w ramach najnowszej, tegorocznej interpretacji podatkowej, wywołującej oburzenie i protesty wśród rodzimych inwestorów związanych z Bitcoinem i jego pochodnymi.


Głos inwestorów został wysłuchany? Niezbędna „pogłębiona analza”

„Czasowe zaniechanie poboru podatku pozwoli na dokonanie pogłębionej analizy i przygotowanie rozwiązań systemowych normujących tę przestrzeń gospodarczą, w tym w kontekście podatkowym” – informuje Ministerstwo Finansów w najnowszym komunikacie. Interpretacja MF nakładająca na inwestorów kryptowalutowych obowiązek płacenia podatku PCC pojawiła się na początku kwietnia 2018, czyli w momencie gdy wielu traderów złożyło już swoje zeznania podatkowe.

Deklaracja Ministerstwa spowodowała, między innymi, konieczność składania kilkuset kilogramów deklaracji PCC oraz płacenia podatków, które mogą znacznie przewyższać początkowo zainwestowany kapitał. Podatek wyliczony zgodnie z zaleceniami MF może w skrajnych wypadkach wynosić 500%, 800% lub nawet 1000%, chociaż jego maksymalna wysokość jest nieograniczona. W związku z tym polska społeczność traderów pod przewodnictwem Trading Jam zorganizowała 20 kwietnia w Warszawie protest przeciwko działaniom rządzących.

Jeszcze przed początkiem protestu Ministerstwo Finansów wycofało się z wcześniejszych ustaleń powołując się na łamanie zasady „dogodności opodatkowania”: Jeśli możemy się rozliczyć, jest to realne i możliwe, to powinniśmy to rozliczyć.  (…) PCC jest w tej chwili kwestionowany, przez to że nie ma dogodności opodatkowania. Trudno opodatkować trzysta, czterysta, czy tysiąc transakcji u jednego podatnika i zmusić go do składania PCC za każdym razem mówił w wywiadzie dla RMF FM wiceminister finansów, Paweł Cybulski. Taki scenariusz zakładał jednak konieczność rozliczania się z podatku PCC jeżeli pojawiała się taka konieczność i „łagodne traktowanie osób, którego tego nie zrobią.

Tym razem ministerstwo podało do informacji publicznej chęć czasowego, całkowitego zawieszenia poboru podatku PCC od sprzedaży kryptowalut. Rozporządzenie w tej sprawie ma pojawić się do 15 czerwca 2018 roku.

„W konsekwencji przyjęcia takiej wykładni, w przypadku gdy obrót walutą wirtualną dokonywany jest na podstawie umowy sprzedaży lub zamiany, staje się przedmiotem podatku od czynności cywilnoprawnych. Uwzględniając specyfikę handlu walutami wirtualnymi, który sprowadza się do obracania tymi prawami majątkowymi przez ich zakup, sprzedaż i wymianę, a zatem wielokrotnego zawierania umów sprzedaży i zamiany, po stronie podmiotu dokonującego obrotu walutą wirtualną powstać może obowiązek zapłaty podatku w wysokości niejednokrotnie przewyższającej zainwestowane środki” – czytamy w dalszej części dokumentu MF.

Decyzja Ministerstwa z pewnością cieszy, nastąpiła jednak za późno, okres rozliczeń podatkowych za 2017 rok skończył się bowiem z ostatnim dniem kwietnia.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

4 KOMENTARZE

  1. Panie Michale, nie do końca rozumiem o co Panu chodzi. Przeczytałem ten artykuł dwa razy i nigdzie nie widzę zapisu informującego o tym, że PCC trzeba płacić do końca kwietnia. Widzę za to zapis, że “obowiązek płacenia podatku PCC pojawiła się na początku kwietnia 2018”.

    Jeżeli czegoś nie zauważyłem, to proszę o informację i poprawimy ten błąd, lecz jeżeli źle Pan coś doczytał, to proszę się tak nie bulwersować. Życzę miłego dnia 🙂

  2. O czym Ty piszesz człowieku? PCC płaci się do 14 dni od zawarcia transakcji, a nie do końca kwietnia jak podatek dochodowy. Proponuję się dokształcić niż pisać takie głupoty.
    A to że zawiesili to bardzo dobra wiadomość, przynajmniej nie będzie się odbywało polowanie na czarownice za PCC. Jest jeszcze dużo do zrobienia, ale najwidoczniej MF wreszcie idzie w dobrym kierunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here