Naga MarketsAmerykańska organizacja non-profit zajmująca się ochroną inwestorów i integralnością rynku Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) wraz z Global Financial Literacy Excellence Center ( GFLEC) postanowiła przeprowadzić badania mające na celu zweryfikowanie, kto posiada większą wiedzę inwestycyjną i lepiej rozumie funkcjonowanie rynków amerykańskich. Wyniki są dość zaskakujące.


Mężczyźni są lepszymi inwestorami od kobiet

Wiele mówiło się o tym, że kobiety lepiej panują nad emocjami przez co są lepszymi inwestorkami od mężczyzn. Tymczasem okazuje się jednak, że tylko 8% inwestorów płci żeńskiej (w porównaniu do 21% inwestorów płci męskiej) odpowiedziało poprawnie na osiem lub więcej z 10 pytań quizu mierzącego wiedzę na temat inwestycji i zrozumienie rynków amerykańskich, wykazując się tym samym wysoką wiedzą na temat inwestycji. Ponadto 40% inwestorów płci żeńskiej (ale tylko 26% mężczyzn) odpowiedziało poprawnie na mniej niż trzy pytania, co wskazuje, iż kobiety mają mniejszą wiedzę na temat inwestycji od mężczyzn.

– Ostatnia zmienność rynku związana z globalnym rozprzestrzenianiem się koronaawirusa (COVID-19) rzuca światło na znaczenie zrozumienia inwestycji i rynków oraz na to, dlaczego podnoszenie wiedzy inwestycyjnej zarówno mężczyzn, jak i kobiet jest niezbędne – powiedział Gerri Walsh, prezes Fundacji FINRA dodając, iż dane pokazują, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy posiadają dużą wiedzę na temat inwestycji, mają większe szanse na osiągnięcie pozytywnych wyników, takich jak planowanie emerytury, mniejsze obawy o swoje finanse i oszczędzanie na wypadek sytuacji kryzysowych.

Z badań wynika, że oprócz wiedzy na temat inwestycji:

  • Kobiety inwestujące mają mniejsze szanse na uzyskanie pewności siebie w zakresie:
    • długoterminowych możliwości na amerykańskich rynkach finansowych,
    • własnej wiedzy inwestycyjnej
    • podejmowania decyzji inwestycyjnych
  • Kobiety inwestujące były bardziej skłonne odpowiadać “nie wiem” na pytania z zakresu wiedzy inwestycyjnej niż mężczyźni
  • Podczas gdy prawie połowa mężczyzn czuje się dobrze podejmując decyzje inwestycyjne, tylko 34% kobiet czuje to samo

– Istnieje znacząca różnica w poziomie zaufania do inwestycji między inwestorami płci męskiej i żeńskiej i ta różnica utrzymuje się nawet wtedy, gdy weźmie się pod uwagę edukację, dochody i zamożność – wskazuje dr Andrea Hasler, asystent ds. badań naukowych w GFLEC.

– Promowanie wysiłków, które działają na rzecz zwiększenia zarówno zaufania, jak i wiedzy, jest jednym z kluczowych rozwiązań w zakresie przygotowania inwestorów do podejmowania decyzji finansowych – dodał dr Hasler.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here