Naga MarketsMetale Szlachetne zwyżkują, Nasdaq100 powraca do lepszych nastrojów. Indeks dolara nadal mieszany - sentyment CMC MarketsRynki akcji w Europie i USA notowały wczoraj wzrosty. W minionym tygodniu agresywne spadki w amerykańskim sektorze technologicznym zdominowały nagłówki gazet i podyktowały nastroje na całym świecie, zwłaszcza w Europie i USA. Nie było żadnych nowych wiadomości, które zapoczątkowały ruch, jednak kontrakty futures na indeks NASDAQ 100 wzrosły w ciągu dnia. Wzrost cen akcji takich jak Amazon, Apple i Microsoft nadał ton akcjom na całym świecie. Skoncentrowany na technologii NASDAQ 100 zamknął się 2,9% na plusie, podczas gdy S&P 500 zyskał 2%. Otwarty na ryzyko sentyment nie ograniczał się tylko do akcji.

Mieszany start w Europie przed spotkaniem EBC

Przyzwoite zyski odnotowano na miedzi, platynie, palladzie, ropie, srebrze i złocie. Metale przemysłowe i energetyka wzrosły korzystając z dobrego nastroju na akcjach. Warto również zwrócić uwagę na spadek wartości dolara amerykańskiego, który pomógł surowcom. Rynki akcji w Azji wykazują skromne zyski. Byczy sentyment w USA wpłynął na tamtejsze nastroje, jednak zyski nie są tak duże, jak w USA. Administracja Trumpa cofnęła wizy dla ponad 1000 chińskich studentów. To posunięcie tłumaczono kwestią bezpieczeństwa narodowego. Generalnie nie jest to poważny problem, ale pogarsza kwaśną relację między dwoma krajami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wczoraj dolar osiągnął najwyższy poziom od prawie miesiąca, ale pozytywny ruch był krótkotrwały, ponieważ waluta zakończyła sesję na minusie. Możliwe, że dolar ucierpiał w wyniku realizacji zysków. W ciągu ostatnich kilku miesięcy amerykański dolar był bezpieczną przystanią dla inwestorów i wydaje się, że porzucili go wczoraj dla walut bardziej ryzykownych, takich jak dolar australijski i dolar kanadyjski. Indeks dolara amerykańskiego spadał od maja i w ostatnich tygodniach bezskutecznie próbował wyrwać się z tego trendu. Traderzy będą obserwować, czy uda mu się otrząsnąć ze spadkowego trendu. Funt był wczoraj ponownie pod presją. Sytuacja handlowa między Wielką Brytanią a UE była w centrum uwagi przez kilka ostatnich sesji, ponieważ na rynku odczuwalny jest strach o to, że handel między stronami będzie odbywał się na warunkach WTO.

Europejski Bank Centralny ogłosi swoją decyzję dotyczącą stóp procentowych o godzinie 13:45, a konferencja prasowa rozpocznie się o 14:30. EBC prawdopodobnie utrzyma stopę refinansowania na poziomie 0,00%, a stopę depozytową na poziomie -0,5%. Nie przewiduje się żadnych zmian w pandemicznym programie zakupów w sytuacjach kryzysowych (PEPP). Od momentu ponownego otwarcia gospodarek strefy euro od maja odnotowaliśmy ożywienie aktywności, jednak istnieją dowody na to, że ożywienie to powoli traci impet. Najnowsze dane dotyczące produkcji z Hiszpanii i Francji pokazały ujemny wzrost, a branża usługowa skurczyła się w Hiszpanii i we Włoszech. Popyt spada w obszarze walutowym. Wskaźnik CPI spadł do -0,2%, najniższego poziomu od czterech lat. Niepokojące jest to, że inflacja wykazuje ujemny wzrost, pomimo wyjątkowo luźnej polityki pieniężnej i fiskalnej. Traderzy będą wysłuchiwać wszelkich komentarzy dotyczących popytu w regionie. Euro było ostatnio dość mocne, zwłaszcza w stosunku do dolara, więc EBC może spróbować osłabić walutę.

Raport dotyczący wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA zostanie opublikowany o 14:30. Konsensus szacuje się na 846 000, co oznaczałoby spadek z 881 000 opublikowanych w zeszłym tygodniu. Wskaźnik roszczeń łącznych ma spaść do 12,92 mln z 13,25 mln. W tym samym czasie zostaną opublikowane odczyty PPI. Oczekuje się, że główny PPI wzrośnie z -0,4% do -0,3%, podczas gdy podstawowy odczyt pozostanie na niezmienionym poziomie 0,3%. PPI często może wskazywać kierunek inflacji, ponieważ wszelkie zmiany cen na poziomie fabryki prawdopodobnie zostaną przeniesione na konsumentów. Oczekuje się, że zapasy ropy i benzyny w USA spadną odpowiednio o 1,33 mln baryłek i 2,38 mln baryłek. Dane zostaną opublikowane o godzinie 17:00.


Sponsorem codziennych analiz rynkowych jest CMC Markets

 

Kursy walut: dolar, funt, euro i jen

EURUSD – para pozostawała w trendzie wzrostowym od kwietnia i jeżeli tendencja utrzyma się, kolejnym celem może być poziom 1,2000 lub 1,2140. Odreagowanie może wyhamować przy wsparciu na 1,1696 lub 1,1600.

GBPUSD – wczorajsza świeca dzienna może być formacją młotka, a ruch wzrostowy może skierować się w okolice 1,3269. Przełamanie poniżej 1,2851 może z kolei spowodować spadek w kierunku 1,2739, gdzie znajduje się 200-dniowa MA.

EURGBP – wczorajsza świeca może być formacją nagrobka doji i jeśli dojdzie do spadków, możliwy jest retest 0,9000. Jeżeli ostatni ruch wzrostowy utrzyma się, wówczas celem może być 0,9175.

USDJPY – dopóki utrzymujemy się poniżej 100-dniowej MA, przy 106,86, szerszy ruch spadkowy powinien się utrzymać. Przełamanie 105,10 może skierować kurs na 104,18. Przełamanie powyżej 107,00 z kolei otworzy drogę na 107,85, gdzie znajduje się 200-dniowa MA.

Metale Szlachetne zwyżkują, Nasdaq100 powraca do lepszych nastrojów. Indeks dolara nadal mieszany

US NDAQ 100  – powrót do lepszych nastrojów na spółkach technologicznych widoczny jest również w sentymencie rynkowym klientów CMC Markets. 52%  wartości wszystkich pozycji na kontraktach CFD na indeks Nasdaq100 stanowią pozycje długie, które posiada 56% klientów aktywnych na tym instrumencie.

Indeks Metali Szlachetnych –na Indeksie Metali Szlachetnych, obejmującym złoto, srebro, platynę i pallad, panuje wyjątkowo bycze nastawienie. 88% klientów aktywnych na tym instrumencie posiada pozycje długie i stanowią one 92% wartości wszystkich pozycji na tym rynku. Obie te wartości wzrosły od wczoraj o 2 punkty procentowe.

CMC USD Index – nastroje względem amerykańskiej waluty pozostają bardzo mieszane, co widać wyraźnie w pozycjach na indeksie USD, reprezentującym siłę dolara względem ośmiu głównych walut (EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH i SGD). Większość klientów (73%) posiada pozycje długie, nastawione na aprecjację dolara,  jednak w wyraźnej przewadze pod względem wartości są pozycje krótkie, stanowiące 75% ogółu. Ilość pozycji długich zmniejszyła się w ostatnich godzinach o 3 punkty procentowe, a ich wartość o 1 punkt.

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych. 

David Madden (Analityk Rynkowy CMC Markets UK)

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here