Naga MarketsInwestorzy na całym świecie przez większość tego roku obawiali się, że wojna handlowa i spowolnienie wzrostu zakończą się globalną recesją, co spowodowało wzrost przekonania, że aktywa takie jak złoto czy obligacje skarbowe zapewnią odpowiednią ochronę. Jednak takie stanowisko zostało szybko rozmyte przez ostatnie wydarzenia, a czwartkowe wydarzenia spowodowały silne tąpnięcie na rynku bezpiecznych aktywów.


Rynek oczekiwał recesji i się przeliczył?

W trakcie czwartkowej sesji złoto straciło aż 30 USD za uncję, a amerykańskie obligacje spadły najsilniej od wakacji. Choć ciągłe doniesienia na temat potencjalnego ocieplenia relacji między USA i Chinami determinują codzienne ruchy, tak silna zmiana sentymentu nie była widziana na rynkach od miesięcy, wraz ze spadkiem pesymizmu, co do przyszłego wzrostu gospodarczego na świecie.

Rynek do tej pory oczekiwał recesji, co spowodowało wzrost atrakcyjności bezpiecznych aktywów tj. obligacje czy złoto. Do tej pory wydarzenia geopolityczne i odczyty licznych wskaźników sugerowały spowolnienie. Teraz okazuje się, że możemy nie tylko nie doczekać recesji, ale także zobaczyć silniejszy wzrost światowej gospodarki – powiedział George Pearkes, strateg w Bespoke Investment Group.

Francuskie i belgijskie obligacje 10-letnie ponownie osiągają dodatnią rentowność

Stopy 10-letnich francuskich i belgijskich papierów wartościowych wzrosły powyżej 0% po raz pierwszy od miesięcy. Niemiecki odpowiednik przekroczył 10 punktów bazowych, choć pozostał ujemny. Wolumen ogólnoświatowej giełdy obligacji o rentowności poniżej zera zmniejszył się do około 12,5 bln USD.

Wielu dużych graczy przez długi czas budowało swoje pro-wzrostowe pozycje  na rynku metali szlachetnych, a wszystko było napędzane zwłaszcza przepływami ETF. Jednak wiele się zmieniło po ostatnich doniesieniach oraz konferencji FOMC, co spowodowało, że metale mogą zmienić trend i przebić ważne poziomy techniczne w najbliższym czasie. Uważamy więc, że metale szlachetne mają sporo miejsca do spadków – powiedział Naufal Sanaullah, główny strateg w EIA All Weather Alpha Partners.

Odwrót od bezpiecznych przystani?

Sztabki złota Cena złotaJen japoński – często poszukiwany w czasach stresu – osłabił się powyżej 109 za dolara i uległ w tym tygodniu jednoprocentowej deprecjacji. Obligacje w regionie Azji i Pacyfiku również spadają w piątek, a japońska referencyjna rentowność obligacji odnotowała największy tygodniowy skok od ponad sześciu lat.

W piątek kurs złota (XAUUSD) wynosi około 1 468 USD za uncję o 10:30, a w czwartek spadł o 1,5%. Natomiast srebro straciło 0,7%, przedłużając swój 3% spadek z poprzedniej sesji.

Purple Trading - Twój broker STP. Ty tradujesz, my asystujemy! SPRAWDŹ NAS
73.2% detalicznych kont CFD traci pieniądze.
Kurs XAUUSD w piątek na interwale tygodniowym źródło tradingview.com 8 11 19
Kurs XAUUSD w piątek na interwale tygodniowym źródło tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here