Naga Markets

Meta, JPMorgan i inni odkupili dużo akcji po znacznie wyższych cenach!Wiele firm, które zaangażowały się w agresywne programy odkupu akcji w następstwie pandemii w 2021 r., obecnie obecnie spotyka się z ich kursem znacznie poniżej poziomów, na których kupiły akcje. Aktywność odkupu w Meta Platforms była jedną z najgorszych z punktu widzenia akcjonariuszy. Meta wydała 48 miliardów dolarów i odkupiła 158 milionów akcji – około 6% akcji znajdujących się w obrocie – za średnio 304 dolary za akcję w ciągu ostatnich czterech kwartałów. Faktycznie przepłacił o 27 miliardów dolarów w oparciu o obecną cenę akcji, która w tym roku spadła o 60% do 133 USD.

Odkup akcji własnych po pandemii nie był dobrym pomysłem

Meta gwałtownie spowolniła w tym roku działalność związaną z wykupem, ponieważ jej zarobki znalazły się pod presją. Oczekuje się, że zarobki Meta spadną w tym roku o 26% do około 10 dolarów na akcję. Akcje są notowane na około 13-krotność zysków, co jest najniższym stosunkiem ceny do zysków od czasu debiutu Meta w 2012 roku. Właśnie wtedy, gdy wielu inwestorów może chcieć zobaczyć agresywne odkupy akcji, Meta ich nie robi.

Zobacz również: MadMind Studio zarobił w II kwartale 2,6 mln zł netto z tytułu sprzedaży gier! Analiza akcji.

W oświadczeniu dla Barron’s, Meta komunikuje: „Istnieją różne czynniki, które wpływają na wielkość odkupu naszych akcji, w tym względną siłę naszego bilansu i prognozy wolnych przepływów pieniężnych dla bilansu roku”.

Z perspektywy czasu łatwo jest krytykować Meta za jej duży program wykupu w 2021 roku. Wielu analityków – w tym jeden cytowany w upartym artykule Barrona na temat firmy w 2021 roku – opowiadało się za odkupem, twierdząc, że akcje były wycenione w rozsądnej cenie. Ale czas zakupów rodzi pytanie, czy Meta i inne firmy, które nie wypłacają dywidend, powinny bardziej zrównoważyć zyski kapitałowe dla akcjonariuszy.

Oto kilka innych danych dotyczących Meta

Odkup akcji o wartości 33,6 miliarda dolarów w drugiej połowie 2021 roku po średniej cenie 342 dolarów za akcję. W pierwszej połowie tego roku odkupił mniej niż połowę tej kwoty – 14,5 miliarda dolarów – po średniej cenie 241 dolarów za akcję. Tempo spadło do 5,1 miliarda dolarów w drugim kwartale z 19,2 miliarda dolarów w czwartym kwartale 2021 roku.

Dyrektorzy Meta zostali zapytani na lipcowej telekonferencji dotyczącej wyników finansowych za drugi kwartał o spowolnienie tempa wykupów i nie udzielili zbyt wielu wskazówek.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker EXANTE oferujący dostęp DMA (Direct Market Access) do 50 światowych giełd akcji i ETF na jednym wielowalutowym rachunku.

XTB

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

 

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: amica giełda | celon akcje kupno | notowania nasdaq | kryptowaluty ranking | kurs euro notowania | cd projekt akcje kupno | lotos akcje | polenergia giełda |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs GBP/CAD w kluczowym momencie
Następny artykułNestle rozwija biznes kawowy!
Ukończył Analitykę Gospodarczą na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Pracował jako analityk sprzedaży, asystent projektów. Posiada doświadczenie w projektach dla budownictwa i handlu detalicznego, a także Healthcare prowadzonych w Polsce i innych krajach (głównie w Europie Wschodniej). Specjalizuje się w analizie wielkości i struktury rynku oraz tworzeniu prognoz rozwoju z wykorzystaniem modeli ekonometrycznych. Od 8 lat pasjonuje się i inwestuje na GPW i NewConnect. Zwolennik analizy fundamentalnej. Nie rozstaje się z arkuszem notowań w godzinach 9-17.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here