Naga Markets

Meta i Netflix wypadną z czołówki Big Tech. Analitycy stawiają na Microsoft, Nvidię i TeslęBig Tech nie znosi próżni, dlatego wraz z gorszymi wynikami Meta oraz Netflixa, pośród najważniejszych amerykańskich spółek szykują się spore zmiany. Ray Wang, Główny analityk i założyciel Constellation Research widzi ogromny potencjał do wzrostu Microsoftu Nvidii oraz Tesli, które już niedługo mogą prześcignąć obecnych gigantów. Wang wskazuje na istotne różnice między firmami, argumentując, że dynamicznie zmieniający się rynek wymaga szybkiej adaptacji.

  • Meta i Netflix mają za sobą trudne półrocze, a dalsze prognozy wskazują na problemy strukturalne
  • Tesla zyska na polityce klimatycznej UE, a Nvidia poszerza swoje strefy wpływów 
  • Analityk Ray Wang prognozuje, że jeżeli Meta i Netflix szybko nie naprawią sytuacji, to mogą wypaść z czołówki Big Tech
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Meta i Netflix tracą użytkowników

W 2013 roku, kiedy Jim Cramer z CNBC ukuł termin FAANG, czyli akronim zawierający pierwsze litery nazw pięciu największych amerykańskich spółek technologicznych (Akcje Facebooka, Apple, Amazon, Netfixa, Google (Alphabet)), które szturmem podbiły swoje rynki. Określenie to okazało się szczególnie trafne w przypadku Mety – wtedy Facebooka – i Netflixa, które to platformy zrewolucjonizowały świat rozrywki oraz komunikacji online.

Teraz jednak Główny analityk i założyciel Constellation Research, Ray Wang zauważa, że niektórzy giganci osiągnęli swój sufit, a część z nich musi skupić się na nowej działalności, aby nie stanąć w miejscu.

Wang argumentował, że MATANA – Microsoft (MSFT), Apple (AAPL), Tesla (TSLA), Alphabet (GOOGL), Nvidia (NVDA) i Amazon (AMZN) – jest ulepszeniem FAANG poprzez usunięcie Meta (META) i Netflix (NFLX) i dodanie Microsoft, Tesla i Nvidia.

– Facebook musi zacząć robić coś poza reklamami, jeśli nie chce zostać prześcignięty przez inne ambitne spółki. Czy to będą okulary, lub metaverse? Ciężko stwierdzić, ale coś zrobić musi i jest to piekielnie trudne wyzwanie – powiedział Ray Wang.

Notowania META PLATFORMS Źródło TradingView
Notowania META PLATFORMS Źródło TradingView

Według analityka Meta potrzebuje nowego planu. Cały świat zna już Facebooka, który w ostatnim kwartale 2021 r. stracił ok. pół miliona aktywnych, dziennych użytkowników. Tym samym ich liczba spadła z 1,93 mld do 1,929 mld i choć wciąż robi niebagatelne wrażenie, to był to pierwszy spadek tego wskaźnika w 18-letniej historii serwisu.

Widać to także po akcjach platformy, które od września 2022 r. notują nieustanne spadki.

Firma jeszcze przez długi czas pozostanie na szczycie, a liczba miesięcznych użytkowników Facebooka pozostaje na względnie stałym poziomie 2,91 mld. Nie można jednak zapominać, że konkurencja nie śpi, zwłaszcza jeśli chodzi o rynek azjatycki, który tylko w samych Chinach i Indiach liczy blisko 3 mld ludzi.

XTB

Tesla zyska na polityce klimatycznej UE, a Netflix ma coraz większą konkurencję

W przypadku Netflixa Wang podniósł pytanie, jak długo obecny model subskrypcyjny może zapewnić firmie rozwój.

– Ile jeszcze subskrybentów może przyciągnąć Netflix? Konkurencja nie śpi. Zarówno Disney, jak i Amazon robią pieniądze wszędzie, gdzie jest to możliwe. Product placement, licencje IP to niestety konieczność, jeśli nie chce się odpaść – tłumaczył Wang.

Słowa Wanga zostały wypowiedziane w kontekście raportu, zgodnie z którym w pierwszym kwartale 2022 roku z Netflixa zrezygnowało ponad 200 tysięcy subskrybentów, a w drugim było to już około 970 tysięcy aktywnych użytkowników,  co zaczyna zarysowywać niebezpieczną tendencję.

Notowania Netflixa Źródło TradingView
Notowania Netflixa Źródło TradingView

Wang podkreślił, że Microsoft powinien być włączony do grupy najbardziej elitarnych liderów spółek technologicznych.

– Microsoft to nie tylko model business-to-business, przez ostatnie lata firma zdołała dotrzeć także do indywidualnego odbiorcy i coraz lepiej pozycjonuje się względem metaverse. Stawiają na rozwiązania tworzone w chmurze i oczywiście mają swój szeroki biznes gier – tłumaczył.

Na wykresie akcji Microsoftu także widzimy dużo ciekawszą dynamikę niż w przypadku wcześniejszych 2 spółek. Ponadto jednostkowy kurs akcji wyceniany jest wyżej, a firma w dalszym ciągu ma potencjał do dalszego skalowania swojej działalności na kolejne rynki i sektory.

Notowania Microsoftu Źródło:TradingView
Notowania Microsoftu Źródło:TradingView

Mówiąc o Tesli, Wang wskazywał na kierunek, w którym podąża amerykańska oraz europejska motoryzacja. Niezależnie od ich pobudek, czy samej zasadności decydenci chcą odchodzić od tradycyjnych samochodów spalinowych na rzecz elektrycznych lub hybryd, a w tej kwestii Tesla przez lata stała się synonimem samochodu elektrycznego. Ponadto rynek ten nie jest jeszcze dobrze zagospodarowany, a samochody na prąd stanowią jeszcze bardzo niewielki procent rynku, co przez najbliższe 10, 20 lat może się zmienić.

Ostatnią spółką, na którą stawia Wang, jest Nvidia, rosnąca w siłę na fali rosnącego zapotrzebowania na elektronikę i moc obliczeniową.

– Nvidia to dużo więcej niż tylko chipy, na które patrzymy. Wykracza także poza centra danych, czy gry. Obecnie firma znajduje się na progu nowej generacji AI, metaverse, przyszłości obliczeń, a sam sposób, w jaki robi swoje partnerstwa, ma na celu przede wszystkim jej dalszy rozwój – podsumował Wang.

Autor poleca również:indeksy Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułIllusion Ray podsumowuje udaną emisję akcji. Spółka pozyskała ponad 700 tys. zł. na dalsze prace
Następny artykułAlbert “Longterm” Rokicki zaprasza na konferencję Książęca Street 11!
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here