Naga MarketsDzisiaj około godziny 14:00 naszego czasu aż czterech przedstawicieli regionalnych oddziałów Rezerwy Federalnej zabierało głos w sprawie obecnej polityki banku centralnego oraz szans na podwżyżkę w grudniu. Gdyby sami mieli decydować o tym, czy proces normalizacji zostanie rozpoczęty w przyszłym miesiącu, to lift off wygrałby 4:0.


Loretta Mester z FED Cleveland

Loreta Mester
Loretta Mester

Zdaniem głównodowodzącej FEDem z Cleveland – Loretty Mester – amerykańska gospodarka jest w stanie poradzić sobie z podwyżką stóp na poziomie 25 punktów procentowych.

Komentarz pokazuje gotowość Rezerwy Federalnej, ale jednocześnie zaznacza, że tempo i poziom podwyżek wcale nie będzie bardzo wysoki. Oczekiwania rynku w tym zakresie mogą zostać więc bardzo szybko ostudzone. Nie zmienia to oczywiście faktu, że Mester dołożyła kolejną cegiełkę do konsensusu zakładającego lift off jeszcze w tym roku.

ŚLEDZĘ FOMC MINUTES W RYNKACH NA ŻYWO

William Dudley z FED Nowy Jork

Wiliam Dudley
Wiliam Dudley

Zdaniem W. Dudleya podwyżka stóp procentowych nie będzie dużą niespodzianką dla rynków – gdyż została już bardzo silnie wyceniona. Rezerwa Federalna chce mieć jednak pewność, że rynek już w pełni zaakceptował normalizację polityki pienięznej zanim do takowej dojdzie.

  • Podwyżka pokaże, że FED czuje się pewnie co do sytuacji gospodarczej
  • Czeka z niecierpliwością na moment podwyżki stóp
  • Dudley wierzy, że FED jest gotowy do podwyżki stóp
  • Rezerwa Federalna nie do końca może przewidzieć wszystkie efekty, które przyniesie normalizacja

Jeffrey Lacker z FED Richmond

Jeffrey Lacker
Jeffrey Lacker

W wywiadzie dla CNBC, J. Lacker stwierdził, że szanse na podwyżkę stóp przez FED w tym roku są bardzo wysokie – zbyt długie oczekiwanie będzie oznaczało konieczność bardziej agresywnych ruchów już przy pierwszym etapie normalizacji.

Lacker pozytywnie wypowiadał się również o sytuacji na rynku pracy, wydatkach konsumenckich oraz stabilności ścieżki inflacyjnej, która w końcu dotrze do poziomu 2%

Dennis Lockhart z FED Atlanta

Dennis Lockhart
Dennis Lockhart

Chociaż D. Lockhart nie chciał przewidywać wyników grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, to uczciwie przyznał, że był gotowy wspierać podwyżkę stóp już we wrześniu i od tej pory zbyt wiele się nie zmieniło.

Przyznał również, że czuje się bardzo komfortowo w obliczu perspektywy podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie – FED nie powinien jednak narzucać z góry ustalonej ścieżki normalizacji (bez sztywnych dat co do kolejnych podwyżek).

Wszystkim w pamięci najbardziej zapadło jednak zdanie, że „przed grudniową podwyżką stóp konieczna jest ocena nowych danych makroekonomicznych”.

Doświadczenie pokazuje, że niezależne wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej nie zawsze pokrywają się z ogólnym stanowiskiem banku centralnego. W ostatnim czasie przedstawiciele FED są jednak niezwykle aktywni – można odnieść wrażenie, że zostali wysłani przez Janet Yellen, aby „głosić dobrą nowinę” o zbliżającej się podwyżce stóp procentowych. Grudzień 2015 roku będzie oczekiwaną datą?tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here