Naga MarketsMimo, że zdaniem wielu osób, kryptowaluty wykorzystywane są głównie do celów przestępczych takich jak m.in. zakup narkotyków, finansowanie terroryzmu czy handel ludźmi, to w praktyce okazuje się, że przez wzgląd na ich jawność niewielu przestępców decyduje się na płatności w cyfrowych aktywach. Wbrew powszechnym twierdzeniom, najnowsze wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Messari ujawniają, że Bitcoin (BTC) nie jest zagrożeniem finansowym.


Przestępcy omijają kryptowaluty szerokim łukiem

W odpowiedzi na ostatnie uwagi sekretarza skarbu USA, Stevena Mnuchina, Messari przeprowadziło badania, z których wynika, że tradycyjne pieniądze fiat są wykorzystywane 800 razy częściej niż bitcoin do prania pieniędzy w sieci darknet. Oznacza to, że każdy wyprany dolar w BTC wydany w sieci darknet odpowiada co najmniej 800 dolarom wypranym w gotówce.

Raport, który sporządzony został na podstawie danych pochodzących z Chainalysis i Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości nie uwzględniają jednak szacunków dotyczących prania brudnych pieniędzy na konwencjonalnych rynkach.

Mnuchin: Bitcoin służy nielegalnym działalaniom wartym miliardy USD

Statystyki ONZ ostro kontrastują ze stwierdzeniami Stevena Mnuchina, który przecenił problem do tego stopnia, że opisywał waluty kryptograficzne jako kwestię bezpieczeństwa narodowego:

– Kryptowaluty takie jak Bitcoin są wykorzystywane do tego, by firmować nielegalne działania idące w miliardy dolarów, takie jak cyberprzestępczość, unikanie płacenia podatków, wymuszenia, ransomware [typ szkodliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego], obrót nielegalnymi substancjami, handel ludźmi. Wielu graczy wykorzystuje kryptowaluty by wspierać swoje szkodliwe działania – stanowi to poważną kwestię związaną z bezpieczeństwem narodowym.

Europol staje po stronie BTC

Wyniki najnowszych badań potwierdzają także to, co Europol stwierdził już w raporcie zatytułowanym “Why Is Cash Still King?“. W raporcie tym Europol wyjaśnia, że praktycznie wszyscy przestępcy używają tradycyjnych pieniędzy w swoich operacjach i że kryptowaluty, ogólnie rzecz biorąc, nie są bardzo popularne wśród przestępców:

– Chociaż nie wszystkie sposoby wykorzystania gotówki są przestępcze, wszyscy przestępcy używają gotówki na pewnym etapie procesu prania brudnych pieniędzy (…) Podczas gdy świat z niepokojem patrzy na możliwe nadużycia wirtualnych walut przez przestępców, niniejsze sprawozdanie może wydawać się nieco niezwykłe, ponieważ nie zwraca uwagi na nowe zjawisko lub pojawiające się ryzyko (…) systemy prania pieniędzy wykryte przez organy ścigania nadal w dużej mierze charakteryzują się tradycyjnymi technikami, w szczególności wykorzystaniem gotówki.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.
 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTim Draper: Bitcoin zyska dzięki LibraCoin
Następny artykułPre-Market: Przygotowania pod dane finansowe spółek – FED w natarciu już niedługo
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here