Naga MarketsMercator z największymi wzrostami, WIG20 stracił 1,3%Miniony tydzień miał 2 oblicza. Najpierw obawy związane z potencjalną IV falą wirusa, wywołanym przez dominujący w UK wariant Delta, przeceniły WIG20/WIG o 3% z wiodącą rolą banków (-7%) i przesądziły o spadkowym miesiącu. Z kolei dwie pierwsze sesje lipca były już udane m.in. po rekordowych danych o aktywności przemysłowej w Polsce czy Europie.

Mercator najlepszym komponentem WIG20

NYSE zanotowała 7 z rzędu wzrostowych sesji, a gł. indeksy wdrapały się na nowe, historyczne maksima. Piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy pokazał największy wzrost zatrudnienia od 10 miesięcy, podczas gdy stopa bezrobocia wzrosła do 5,9%.Raport wzmocnił poglądy, że bank centralny nie spieszy się w najbliższym czasie z ograniczeniem luźnej polityki monetarnej. S&P500 w skali tygodnia zyskał 1,7%, przy czym obecne wydarzenia bardziej wspierały spółki technologiczne. Russel Growth poszedł w górę o 2,4% przy 0,4% wzroście spółek „value”. Obawy (na wyrost) o nawrót pandemii szczególnie mocno były widoczne na GPW. WIG20 stracił 1,3%, a jeszcze większą stratę zanotował mWIG (- 2,3%).Indeks pociągnęły banki i PGE (-9,4%) najgorszy komponent WIG20 w reakcji na rekordowe koszty uprawnień do emisji CO2 (nawet 58 EUR/t, +80% YTD). Rekordowe ceny CO2 spowodowały również nowe maksima na europejskim rynku gazu. Koszty błękitnego paliwa na bazie TTF wzrosły o >10% w tygodniu i przekroczyły maksima z 2008 roku (>36 EUR/MWh), co przyczyniło się do zniżki Grupy Azoty. Z kolei najlepszym komponentem mWIG40 była Polenergia (+10%) czyli „czysty” producent e.e. oraz TEN, który poinformował o certyfikacji kluczowej gry w Chinach i transakcji M&A włoskiego studnia. Straty odrabiał również CD Projekt, a najlepszym komponentem WIG20 okazał się Mercator (+8%). Dziś nastroje na rynkach o poranku są lekko pozytywne. W USA mamy wolne.

Autor: Krystian Brymora

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje datawalk | wp akcje | dolar prognozy | akcje pzu | s&p 500 kurs | mercator medical s.a. akcje | akcje pekao |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here