Naga MarketsMercator z największą stratą pośród blue chipów. Indeks spadł poniżej poziomu 2,4 tys. pkt.Wczoraj solidnie zwyżkowały najważniejsze indeksy na Wall Street, po wzroście o odpowiednio 1 i 1,4% indeksy S&P 500 i Nasdaq odnotowały nowe historyczne szczyty. Dziś mamy już za sobą wczorajszą decyzję EBC – postanowiono o pozostawieniu stóp procentowych i programu skupu aktywów na dotychczasowym poziomie, a z wypowiedzi prezes EBC Christine Lagarde wynika, że Rada nie spodziewa się osiągnięcia warunków do podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie.

Akcje Mecatora straciły aż 6,3%, gasząc wzrostową świecę z poprzedniej sesji

Biorąc pod uwagę przeszło 0,5%-owe spadki kontraktów na indeksy rynków rozwiniętych, które utrzymują się dziś przed sesją, dzisiejsze otwarcie na globalnych rynkach zapowiada się poniżej kursu odniesienia z wczorajszego zamknięcia. „Byki” nie mają dziś wielu argumentów, dwie topowe spółki obciążają indeks, zarówno wyniki Apple i Amazona rozczarowały inwestorów i tracą ok. 4% w ramach handlu posesyjnego. Przychody Apple wzrosły o 29% r/r i wyniosły 83,4 mld USD lekko poniżej konsensusu na poziomie 84,9 mld USD, zysk na akcję wyniósł 1,24 USD zgodnie z oczekiwaniami.Zysk na akcję Amazona wyniósł 6,12 USD wobec oczekiwań na poziomie 8,92 USD, rozczarowały też przychody zarówno te za III kw. 110,8 mld USD wobec konsensusu 111,6 mld USD, jak i te prognozowane na IV kw. w zakresie 130-140 mld USD, gdzie rynek prognozował przychody na poziomie 142 mld USD. Pozostając w temacie największych spółek Facebook ogłosił zmianę nazwy firmy na „Meta”, nowa nazwa ma się wpisywać w nową strategię „metawersum”, nazwa Facebook nie oddawała dokładnie tego czym szerzej zajmuje się spółka, a plany ma ambitne i chce skupić się na rozwoju internetu dostępnego z wykorzystaniem rozszerzonej i  wirtualnej rzeczywistości. Wczoraj dość mocno rozczarowała również rewizja PKB USA w III kw., oczekiwano wzrostu o 2,6%, a PKB wzrósł o 2% w ujęciu zanualizowanym k/k.

WIG w układzie dziennym
WIG w układzie dziennym

Krajowy indeks blue chipów spadł poniżej okrągłego poziomu 2,4 tys. pkt., tracąc wczoraj 0,5%. Indeksy mWIG40 i sWIG80 odnotowały jednak lekki wzrost. Wśród blue chipów Mercator tracił najmocniej, aż 6,3% gasząc wzrostową świecę z poprzedniej sesji, Allegro przeceniło się o 3%, wyznaczając nowe historyczne minimum w cenach zamknięcia, jednak wciąż z lekkim zapasem powyżej ceny emisyjnej.

W temacie spółek: 1. Zysk netto Grupy Lotos w III kw. był zgodny z szacunkami i wyniósł 810 mln zł, w analogicznym okresie ubiegłego roku spółka zarobiła netto 249 mln zł, a przychody wzrosły do poziomu 9,2 mld zł (+72% r/r). 2. Oferta Budimeksu za 398 mln zł została oceniona najwyżej w przetargu na budowę odcinka drogi S1, jednak postępowanie dotyczące wyboru oferty jeszcze się nie zakończyło. 3. Grupa Azoty przyjęła strategię na lata 2021-2030, w ramach której chce m.in. przeznaczać na dywidendę ponad 40% po zakończeniu inwestycji strategicznych, planuje uruchomić projekt „Zielone Azoty” – nakłady inwestycyjne wyniosą ok. 2,7 mld zł. Grupa przedstawiła także szacunkowy wynik EBITDA w III kw. na poziomie 300 mln zł wobec 250 mln zł przed rokiem, a zysk netto ma wynieść 14 mln zł wobec 41 mln zł w III kw. 2020 r. 4. Zarząd Erbudu zaproponował NWZ skup akcji własnych za 50 mln zł, po cenie nabycia nie niższej niż 350 zł i nie wyższej niż 400 zł.

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs lpp | biomed lub akcje | neuca akcje prognozy | lotos akcje wykres | najwyższy kurs franka | orlen giełda | pgnig cena akcji |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here