Naga MarketsMercator stracił wczoraj prawie 10 procent, WIG20 z niewielkim wzrostem Czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie nie przyniosła rozstrzygnięcia względem dalszego kierunku ruchu na indeksie WIG20, który w dalszym ciągu porusza się w konsolidacji pomiędzy poziomem 1900 a 2020 pkt.

Mercator z serią spadków w bieżącym tygodniu

Globalnie kluczowe w dalszym ciągu pozostają nastroje na rynkach bazowych, które w znaczącym stopniu determinują sytuację na GPW. Przy wczorajszym wzroście niemieckiego DAX30 o 0,82%, warszawski WIG20 zyskał jednakże jedynie 0,37%. Lokalnie jedną z najmocniej obserwowanych spółek był Mercator, który stracił aż 9,38%, po tym jak w środę spadł o 17,02% i we wtorek o 8,7%. Pomimo, że sam wpływ na notowania indeksu WIG20 pozostaje ograniczony (większą negatywną kontrybucję do indeksu miało Orange spadające o 2,49% i PKO BP tracące 1,14%) to bieżąca sytuacja staje się pewnym sensie symbolem sytuacji spółek po wejściu do warszawskiego indeksu blue chipów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nieznacznie lepiej radziły sobie spółki z drugiej i trzeciej linii. mWIG40 zyskał 0,77% a sWIG80 0,90%. Niemniej jednak wczorajsza sesja nie zmienia obrazu powyższych indeksów, na których wyraźnie w ostatnich dniach wzrosła szansa na realizację większego ruchu korekcyjnego po wzrostach z ostatnich miesięcy.

W Stanach Zjednoczonych po pozytywnym początku sesji sytuacja uległa diametralnej zmianie po informacji, iż prezydent Joe Biden chce podnieść podatek od zysków kapitałowych do 39,6% z 20% obecnie. Powyższe przełożyło się na wyprzedaż akcji przez inwestorów. Ostatecznie S&P 500 zakończył dzień z wynikiem -0,92% a Nasdaq 100 ze stratą 1,24%.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Kontrakty terminowe na DAX30 wskazują na przecenę rzędu 0,4%, co należy uznać za dostosowanie się do wczorajszej wyprzedaży na Wall Street. W powyższym otoczeniu także inwestorzy na GPW w pierwszych godzinach sesji znajdą się prawdopodobnie pod presją. W kolejnych godzinach warto zwrócić uwagę na serię wstępnych odczytów indeksów PMI za kwiecień zarówno dla sektora przemysłowego jak i usługowego w światowych gospodarkach. Rynkowy konsensus oczekuje nieznacznie niższych odczytów m/m dla strefy euro oraz wyższych dla USA.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs sp500 | cena akcji pgnig | forex notowania walut w czasie rzeczywistym | pkn notowania | akcje orlen |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here