Naga MarketsMercator stracił w skali tygodnia 9,1 procent. Na GPW trwa kulminacja sezonu wynikówZa nami drugi spadkowy tydzień na GPW, podczas którego WIG20 stracił 1,5% będąc relatywnie słabszym indeksem (S&P500/DAX +0,5%/+0,3%). Z dużych spółek najsłabiej wypadła energetyka (-7,1%) i Mercator (-9,1%) tracący w obliczu wygasającej pandemii w Europie czy szerzej w krajach rozwiniętych. Z kolei wśród średniaków aż 11% oddał Ciech gł. po wynikach za 2Q’21, które były dobre, ale zostały podbite zdarzeniami jednorazowymi.

Akcje Mercatora w ubiegłym tygodniu straciły 9,1%

W sWIG80 dwucyfrową stratę zaliczył ML System i Polimex. Lekki wzrost zanotował NC Index. Od szczytu z początku września WIG20 stracił już ok. 5%. Dokładnie tyle trwała korekta na NYSE, a indeksy w ostatnich dniach odbiły zgodnie ze strategią, „kupuj każdą korektę”.Na rynkach finansowych preteksty dla niedźwiedzi są niezmienne: ograniczenie programu skupu aktywów przez Fed (prawdopodobnie od listopada) i efekt zarażania chińskiego Evergrande czyli drugiego największego dewelopera w Chinach, którego aktywa stanowią aż 2% PKB kraju. Spółka ma ok. 300 mld USD długu do spłacenia i od właściwie początku miesiąca (z eskalacją w miniony poniedziałek) trwają obawy o efekt jaki potencjalne bankructwo wywoła w gospodarce światowej.

Z kolei pęknięcie chińskiej bańki nieruchomościowej szybko przełożyłoby się na rynek surowcowy stąd słabość spółek wydobywczych. W piątek rynki finansowe dostały nowy czynnik ryzyka z Chin, a mianowicie najbardziej jednoznaczne wypowiedzi odnośnie zakazania transakcji kryptowalutami. Bitcoin stracił w skali tygodnia ok. 9%.

Tymczasem niedzielne wybory do Bundestagu, zgodnie z sondażami, wygrała SPD niewielką przewagą (wstępnie 25,7% vs 24,1% CDU/CSU). Nowy parlament wybierze po 16 latach następcę kanclerz Angeli Merkel i będzie to prawdopodobnie Olaf Scholz. Ostatni tydzień września to przede wszystkim zakończenie sezonu wyników kwartalnych spółek za 2Q’21.

W dotychczasowych monitorowanych przez nas ok. 120 spółkach 72% z nich przebiło oczekiwania, ale tylko 47% zanotowało wzrost kursu. W ostatni możliwy dzień (30.09) opublikowanych zostanie blisko 90 raportów okresowych. Nastroje u progu nowego tygodnia nie są złe. Kontrakty na SPX/DAX zyskują 0,4/0,5%. Ropa najdroższa od 10.2018.

Autor: Krystian Brymora

Autor poleca również:

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here