Naga MarketsMercator odnotował najmocniejsze odbicie wśród polskich blue chipówZa nami jedna z najlepszych sesji na warszawskim parkiecie w bieżącym roku. Korzystając ze sprzyjających nastrojów na rynkach bazowych, WIG20 odnotował prawie 2,5% wzrost docierając do najwyższego w 2021 r. poziomu i zamykając się zaledwie 3 punkty poniżej okrągłych 2 100 pkt.

Mercator odnotował ponad 13-procentowy wzrost cen akcji

Skala wzrostów średnich i mniejszych spółek była nieco łagodniejsza, tym niemniej kontynuują one tegoroczną hossę – sWIG80 poprawił po raz kolejny tegoroczne maksimum (najwyżej od 13 lat), na 3 letnich maksimach znajduje się z kolei mWIG40. Wśród blue chipów spadki zanotowały jedynie Lotos i PGE, najmocniej odbijały akcje Mercator (+13,8%) oraz Allegro (+6,3%), czyli spółek zachowujących się gorzej od rynku w ostatnich miesiącach. Sektorowo najlepiej radziły sobie: media (+6,7%), górnictwo (+4,1%), a ponad 2% zyskiwały także branże gier, leków i banki.

Te artykuły również Cię zainteresują
Światowe giełdy również kontynuowały wzrosty i biły kolejne rekordy notowań. W piątek historycznie wysoki poziom osiągnął europejski Stoxx 600, analogicznie za oceanem kolejne maksima wypracowały S&P500 i Dow Jones. Dla inwestorów kluczowym wydarzeniem dnia były słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy za kwiecień. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w kwietniu o 266 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 978 tys. i wobec wzrostu o 770 tys. miesiąc wcześniej po rewizji z +978 tys. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 6,1 proc., oczekiwano 5,8 proc. wobec 6 proc. miesiąc wcześniej. Gorsze dane zinterpretowane zostały jako pozytywne dla rynku akcji z uwagi na to, że podtrzymują one konieczność wsparcia gospodarki przez Fed oraz politykę fiskalną.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Najwyższe w br. zamknięcie notowań indeksu WIG20 obrazuje rosnący optymizm inwestorów na krajowym parkiecie i daje nadzieję na zakończenie trendu bocznego obecnego na WIG20 od początku roku. Kluczowym będzie utrzymanie notowań indeksu w bieżącym tygodniu ponad 2 100 pkt. W krótkim terminie kolejnym celem dla byków powinien być poziom 2 200 pkt., a w dłuższym ujęciu szczyty z 2019 r. w rejonie 2 420 pkt.

Z uwagi na brak istotniejszych danych makro w pierwszej części tygodnia, najistotniejszym wydarzeniem dla krajowych inwestorów będzie wtorkowe (11.05) posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie zagadnień prawnych związanych z kredytami w walutach obcych (o ile ponownie nie zostanie przełożone). W drugiej części tygodnia zwracamy uwagę na dane z amerykańskiej gospodarki za kwiecień (inflacja w środę, sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w piątek). GUS w piątek poda także wstępny szacunek wzrostu PKB za I kwartał br.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs ropy wti | lotos gpw | notowanie bitcoin | dax index | cdprojekt red akcje |

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here