Naga MarketsMercator stracił najmocniej w indeksie mWIG40Wczorajsza sesja zakończyła się mocnym wzrostem indeksów za Oceanem. W dniu inauguracji Joe Bidena kluczowe indeksy wyznaczyły nowe historyczne maksima – indeks S&P 500 zyskał 1,4% a Nasdaq niemal 2%.

Mercator spadł o 6,5%, amerykańskie rynki na fali wznoszącej

Rosnące rynki wspierają propozycje pakietów fiskalnych zapowiadane przez nowego prezydenta, dodatkowo Janet Yellen, która kandyduje na stanowisko sekretarza skarbu podkreśla znaczenie pomocy dla bezrobotnych i mniejszych firm i jest zwolenniczką stymulacji na dużą skalę przy akompaniamencie niskich stóp procentowych. Wśród spółek znacząco wyróżnił się Netflix z niemal 17%-ową zwyżką – choć nie jest to zaskoczeniem biorąc pod uwagę kilkunastoprocentowy wzrost w handlu pozasesyjnym. Dziś poznamy m.in. wyniki Intela.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na krajowym rynku dzień zakończył się bez większych zmian głównych indeksów. Wśród blue chipów liderem wzrostów było JSW, za spółką znalazł się Alior, CCC i CD Projekt. Z drugiej strony w największym odwrocie znalazły się walory Allegro i Dino. W indeksie mWIG40 najmocniej stracił Mercator (-6,5%) – najwyraźniej inwestorzy nie przyjęli z optymizmem informacji o rozszerzaniu mocy produkcyjnych poprzez budowę fabryki rękawic w Tajlandii. Koszt fabryki ma wynieść ok 156 mln, a niewiadomą pozostaje to jak długo zwiększony popyt wynikający z pandemii będzie się utrzymywać. Istnieje ryzyko znacznego spadku zapotrzebowania na tego typu produkty po opanowaniu pandemii.

Słabą sesję odnotował również Biomed-Lublin (-4%) – spółka w okresie ostatnich 3 miesięcy przeceniła się już o przeszło 50% – perspektywa skutecznej realizacji programów szczepień na świecie oddala szansę spółki na dostarczenie swoich rozwiązań na odpowiednio wczesnym etapie – tak aby uszczknąć choć kawałek z tego „Covidowego tortu”.  Z pozostałych tematów: 1. Bogdanka przestawiła wstępne wyniki finansowe za 2020 rok – zysk netto wyniósł 66,5 mln zł wobec 308,7 mln zł w 2019 roku. 2. Odpisy ING na kredyty frankowe zwiększą koszt ryzyka w IV kw. 2020 r. o około 250 mln zł.

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here