Naga MarketsMercator w poniedziałek mocno w dół. Korekta od szczytu już o niemal 50%Sytuacja, w której kolejne kraje zatwierdzają szczepionki na koronawirusa i rozpoczynają masowe szczepienia, jest złą informacją dla notowań spółek, które w trakcie pandemii zostały wywindowane do astronomicznych rozmiarów. Jedną z nich jest polski Mercator, którego kurs spektakularnie wzrastał w ostatnich miesiącach. Zmiana koniunktury wywołała jednak 50-procentową korektę, a tylko w poniedziałek akcje tanieją o ponad 15%.

  • Wprowadzenie szczepień ochronnych może być początkiem procesu prowadzącego do zakończenia pandemii
  • Informacje o szczepionce już przed ponad miesiące wywołały załamanie spółek covidowych
  • Akcje Mercatora zostały w tym roku wywindowane potężnie w górę, przez co korekta może być uzasadniona

Akcje Mercatora w korekcie

Kurs akcji Mercatora w poniedziałek opada o 15,3% do 360 zł, kontynuując trend spadkowy zapoczątkowany zejściem z rekordowych szczytów wybitych w połowie października na 680 zł. W notowaniach intraday kurs wystrzelił jeszcze wyżej, w sesji 14 października dobijając do 770 zł.

Te artykuły również Cię zainteresują
Mercator w poniedziałek mocno w dół. Korekta od szczytu już o niemal 50%
Notowania Mercator. Źródło: tradingview.com

Niestety, takie poziomy notowań akcji Mercatora są już przeszłością, a zmiana rynkowej koniunktury nie sprzyja perspektywom rozwoju w ramach modelu biznesowego spółki, który oparty jest o sprzedaż rękawic medycznych. Zwiększony popyt na nie sprawił, że spółka w dobie pandemii mogła pochwalić się rekordowymi wynikami finansowymi.

Giełda dyskontuje jednak przyszłość, a ta zapewne przyniesie spadek popytu na rękawice medyczne z uwagi na szansę na szybsze niż spodziewane zakończenie pandemii dzięki szczepieniom ochronnym. Te już dzisiaj zaczynają się w Stanach Zjednoczonych, a przed tygodniem ich początek nastąpił w Wielkiej Brytanii.

Sygnałem zwiastującym spadki kursu Mercatora może być także fakt spieniężenia udziałów przez prezesa Mercatora oraz przewodniczącą rady nadzorczej: Wiesława Żyznowskiego oraz Urszulę Żyznowską. Dzięki sprzedaży części posiadanych akcji pozyskali 200 mln zł. Żyznowski, będący właścicielem firmy, nie sprzedał akcji spółki od kiedy w niej pracuje, czyli od 24 lat.

Prezes zapewnił jednak, że nie zamierza utracić kontroli nad spółką, w związku z czym nie planuje sprzedaży akcji poniżej granicy 50 proc.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here