Naga MarketsPoczątek nowego tygodnia przyniósł wyraźne wzrosty na warszawskim parkiecie, pomimo mieszanych nastrojów, które panowały jeszcze o poranku. Ostatecznie inwestorzy na poziomie makro skupili się na pozytywnym odczycie dynamiki wzrostu PKB w Chinach o 2,6% kw/kw w IV kw. ubiegłego roku, co potwierdziło iż Państwo Środka poradziło sobie najlepiej pod względem gospodarczym z pandemią koronawirusa i pozostaje obecnie głównym czynnikiem popytowym wpływającym na wzrost ceny wielu surowców.

Lokalnie dla inwestorów w Warszawie kluczowe były jednakże informacje ze spółek. PGE (7,7%), Tauron (7,22%) i Enea (5,27%) poinformowały o liście intencyjnym w sprawie współpracy przy projektach offshore. Co jednak było ważniejsze, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń potwierdził planowane wydzielenie aktywów węglowych, co chociaż mogło wydawać się, iż jest już przez inwestorów zdyskontowane, to jednak ponownie pozytywnie wpłynęło na notowania spółek z sektora energetycznego. WIG-

Te artykuły również Cię zainteresują
Energia był wczoraj najlepszym subindeksem, zyskując aż 5,69%. Na miano spółki dnia zasłużyło jednakże JSW, które zyskało aż 18,83% w związku z rosnącymi cenami węgla koksującego. Dodatkowo wzrosty z technicznego punktu widzenia wspierało pokonanie poziomu 30 zł, a z fundamentalnego odwołanie prezesa W. Hereźniaka, które przez inwestorów zostało odczytane jako możliwość nowego otwarcia.

Dużo uwagi w dniu wczorajszym było zwrócone także na Mercator Medical, który opublikował szacunkowe wyniki za czwarty kwartał na poziomie 369,7 mln zł zysku netto. Poprawa wyników kw/kw okazała się dla inwestorów niewystarczająca i w obawie, iż może być to szczyt możliwości spółki wyprzedawali akcje, które ostatecznie potaniały o 8,57%.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Sesja w Azji kończy się w pozytywnych nastrojach, co przekłada się na notowania kontraktów terminowych na S&P 500 i na DAX30, które rosną ponad 0,5%. Powyższe pozwala oczekiwać pozytywnego początku sesji na GPW, która odbędzie się w otoczeniu braku ważnych wydarzeń makroekonomicznych. Oznaczać to może, iż kluczowe okażą się ponownie lokalne czynniki. W Warszawie obecnie dalszy kierunek notowań w dużej mierze zdeterminowany będzie przez próbę pokonania poziomu 2100 pkt. na WIG20.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here