Naga MarketsGrupa Mercator Medical, producent rękawic jednorazowych i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku, odczuła w minionym kwartale dużą presję rynkową w segmencie dystrybucyjnym. W efekcie wstępne, szacunkowe wyniki finansowe za okres lipiec-wrzesień 2021 roku wskazują na kontynuację trendu spadkowego w wypracowanych rezultatach finansowych.
  • Grupa Mercator Medical zanotowała szacunkowo w trzecim kwartale 2021 roku 361,8 mln zł przychodów ze sprzedaży, około 49 mln zł wyniku EBITDA i około 36 mln zł zysku netto.
  • Są to rezultaty istotnie niższe zarówno wobec analogicznego okresu poprzedniego roku, jak również wobec poprzedniego kwartału, przy czym należy wziąć pod uwagę kontekst rynkowy.

Mercator Medical podaje wstępne wyniki finansowe

– Trzeci kwartał 2020 roku należał już do okresu rekordowo wysokich cen rękawic jednorazowych, co przełożyło się na jedne z najwyższych w dotychczasowej historii wyników finansowych Grupy Mercator Medical. W rezultacie przy ocenie wyników trzeciego kwartału 2021 roku należy mieć na względzie efekt bardzo wysokiej bazy. Jednocześnie wciąż zniżkujące rynkowe ceny rękawic i bardzo duża dostępność towarów wywarły ogromną presję marżową w segmencie dystrybucyjnym, co z kolei można uznać za główną przyczynę negatywnych tendencji w ujęciu kwartał do kwartału – wskazuje Michał Romański, Dyrektor Finansowy w Mercator Medical S.A.
 
Q3 2021*
Zmiana rdr
Zmiana kdk
mln PLN
 
 
Przychody
361,8
-40%
-32%
EBITDA
49,0
-87%
-59%
Wynik netto
36,3
-90%
-68%
Gotówka netto
i jednostki TFI
499,5
+119 m PLN
-319 m PLN**
Wstępne, szacunkowe rezultaty finansowe, zgodnie z RB nr 46
Zgodnie z zaprezentowanymi wstępnymi, szacunkowymi wynikami finansowymi trzeciego kwartału 2021 roku, Grupa Mercator Medical posiadała na koniec września br. blisko 500 mln zł płynnych środków pieniężnych.
– Na początku sierpnia br. spółka Mercator Medical przekazała akcjonariuszom 312 mln zł w ramach rozliczenia dywidendowego skupu akcji własnych. Prowadzona jest również budowa fabryki nr 3 w Tajlandii, która powinna rozpocząć produkcję na pierwszej linii wytwórczej jeszcze w tym roku. Mimo to prezentujemy solidną gotówkę netto, stwarzającą dużą przestrzeń do rozwoju – podkreśla Michał Romański, Dyrektor Finansowy w Mercator Medical S.A.
Publikacja raportu okresowego Grupy Mercator Medical za okres trzech kwartałów 2021 roku planowana jest 15 listopada br.
Mercator Medical S.A. z siedzibą w Krakowie to producent rękawic jednorazowych i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku. Na tych rynkach jest jednym z najważniejszych graczy w Polsce oraz liczącym się podmiotem na arenie międzynarodowej. Historia firmy sięga 1989 roku.

Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here