Naga MarketsMercator Medical osiągnął 290 mln zł zysku netto w I kw. 2021 r.Grupa Mercator Medical, producent rękawic jednorazowych i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku z siedzibą w Krakowie, opublikowała wstępne szacunkowe wyniki za pierwszy kwartał 2021 roku. Ponad 300 mln zł wyniku EBITDA i blisko 290 mln zł zysku netto oznacza najlepszy wynikowo pierwszy kwartał w historii.

Mercator Medial podaje wstępne dane za I kw. br.

Grupa Mercator Medical wypracowała w pierwszym kwartale 2021 roku szacunkowo około 287,4 mln zł zysku netto (+1293% rdr) przy 552,1 mln zł przychodów ze sprzedaży (+172% rdr), zwiększając również istotnie wynik i marżę na poziomie EBITDA – odpowiednio o 758%, do 302,8 mln zł, oraz o 37,4 pkt proc., do blisko 55 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oznacza to, że szacunkowe wyniki minionego kwartału są wielokrotnie wyższe niż całoroczne rezultaty z lat poprzedzających rok 2020. Równocześnie są one niższe niż w ogólnie rekordowym czwartym kwartale zeszłego roku, kiedy Grupa Mercator Medical wypracowała blisko 350 mln zł zysku netto i ponad 405 mln zł wyniku EBITDA.

– Od jesieni minionego roku sygnalizowaliśmy, że w ślad za oczekiwanym w kolejnych miesiącach wzrostem podaży i spodziewaną stabilizacją sytuacji pandemicznej mogą nastąpić rynkowe spadki cen rękawic, potencjalnie od drugiego kwartału 2021 roku. Pierwsze oznaki tego zjawiska nastąpiły nieco wcześniej, w marcu, na rynku rękawic winylowych i z lateksu naturalnego – mówi Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Grupie Mercator Medical.

Spodziewamy się dalszej presji cenowej w obecnym kwartale. Dla realizowanych wyników pierwszego kwartału zdecydowanie większe znaczenie miała jednak chimeryczność rynku: odbiorcy rękawic stali się ostrożniejsi w zakupach, oczekując spadku cen. Dlatego wolumeny sprzedaży znalazły się poniżej naszych oczekiwań i ambicji, wpływając na wartości szacunkowych rezultatów – dodaje.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here