Naga MarketsMercator Medical negatywnie się wyróżnił w indeksie blue chipów Wczoraj kluczowe indeksy na amerykańskim parkiecie przeceniły się umiarkowanie, indeks S&P 500 stracił 0,4%, a Nasdaq potaniał o 1%. W najbliższym czasie na znaczeniu zyskiwać będą wyniki spółek – pierwsi przedstawiciele sektora bankowego zakończyli I kw. 2021 r. z wynikami znacznie przebijającymi oczekiwania, jednak mimo tego J.P. Morgan przecenił się niemal o 2%.

Mercator Medical jedną z najsłabszych spółek w indeksie WIG20

Lepiej zachowywały się walory Goldman Sachs (+2,3%), a największą zwyżkę odnotował Wells Fargo (+5,5%). Warto również zwrócić uwagę na wypowiedź prezesa Fed Jerome Powella, że skup aktywów w USA zakończy się na długo przed podwyżką stóp procentowych. Sam skup aktywów zostanie ograniczony dopiero w momencie osiągnięcia znacznego postępu w realizacji wyznaczonych celów. Z Europy płynie wypowiedź Prezes EBC Christine Lagarde oznajmiająca, że gospodarka strefy euro wciąż wymaga bodźców monetarnych i fiskalnych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na krajowym rynku indeks blue chipów zyskał niemal 2%, przy znacznie słabszym zachowaniu indeksów mWIG40 (+0,2%) i sWIG80 (-0,6%), a taka rozbieżność w ostatnich miesiącach nie pojawiała się zbyt często. Indeks WIG20 ponownie wybił się powyżej okrągłego poziomu 2000 pkt. (tym razem nie przebywał poniżej zbyt długo) i tym samym zbliżył się do poziomów, które od grudnia 2020 r. skutecznie hamują dalsze wzrosty. W indeksie blue chipów zwyżkowała większość walorów, negatywnie wyróżniał się Mercator (-2,1%) i Asseco (-1,4%), a najmocniej do wzrostów indeksu kontrybuował KGHM (+5%), solidnie wzrosły też spółki paliwowe i Allegro (+3,3%).

WIG w układzie dziennym

W indeksie mWIG40 do najsłabszych walorów należał Kernel (-3,2%) i Kruk (-3,1%), a do najmocniejszych Grupa Azoty (+4,2%), która opublikowała dziś wyniki finansowe, zgodne z wcześniejszymi szacunkami (zysk netto w 2020 r. wyniósł 355 mln zł wobec 408 mln zł w 2019 r.). W indeksie sWIG80  liderem był Asbis (+9,2%), który ustanowił nowe historyczne maksimum w cenach zamknięcia. Najsłabiej wypadł PGS Software (-5,8%) i Wielton (-5,1%). Z pozostałych informacji: 1. PKN Orlen zrewidował zysk netto za 2020 r. do 2,8 mld zł (z podanych wcześniej 3,3 mld zł). 2. Budimex szacuje zysk netto za I kw. na 71 mln zł (+196% r/r). 3. Bank Millennium utworzy w wynikach za I kw. rezerwę w wysokości 512 mln zł na kredyty walutowe. 4. UOKiK wyraził zgodę na utworzenie spółki CCGT Ostrołęka przez PKN Orlen wraz z PGNiG i Energą.

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mrc akcje | mercator forum parkiet | gielda komentarze | akcje pgnige | ropa wti |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here