Naga MarketsMercator Medical [MRC], Grodno [GRN] – Gorące spółki dniaProducent jednorazowych rękawic medycznych Mercator Medical zanotował w poniedziałek kolejną mocną sesję. Spółka jest jednym z głównych beneficjantów pandemii z uwagi na fakt spodziewanego wzrostu zamówień na środki ochrony osobistej w tym na rękawice. W piątek spółka poinformowała, że oczekiwana te zaczynają się spełniać. Mercator zawarł nowe umowy handlowe na dużych rynkach jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Australia. Wartość zawartych w tym roku kontraktów wzrosła już o 264 mln zł.

  • Mercator zwiększa wartość kontraktów
  • Kurs spółki najwyżej w historii
  • Grodno z wyraźną poprawą wyników m.in dzięki fotowoltaice

Wchodząc w szczegóły, kontrakt w Australii jest warty około 169 mln zł, w Wielkiej Brytanii to około 159,3 mln zł, a wszystkie kontrakty w USA sięgają już 58,2 mln zł. Są to liczby znacznie wyższe niż dotychczas, przed wybuchem pandemii.

Mercator na maksimach

Główną fabryką spółki jest oddział w Tajlandii, który pracuje na pełnych obrotach. Spółka zauważa także obok wzrost popytu, znaczący wzrost cen. Wczoraj kurs sięgał okolic 119 zł i nigdy wcześniej wycena spółki nie była tak wysoka.

mercator


Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy darmowy eBook Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowych. Odbierz go i więcej materiałów w strefie eLearn Comparic.pl.

Grodno – fotowoltaika przynosi zyski

Mocne wzrosty w ostatnich tygodniach notuje także Grodno czyli dystrybutor artykułów elektrotechnicznych. Warto tu podkreślić, że jakiś czas temu spółka podjęła decyzję o zwiększaniu asortymentu dotyczącego oszczędności energetycznej w tym elementów fotowoltaiki. Decyzja ta obecnie zaczyna procentować, a biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój fotowoltaiki w naszym kraju, wydaje się, że przychody z tego segmentu powinny nadal wzrastać.

W piątek po zakończeniu sesji spółka pokazała mocny raport za rok obrotowy (okres 01.04.2019 – 31.03.2020). Można w nim wyczytać, że przychody ze sprzedaży fotowoltaiki wzrosły rok do roku o 277%. Segment ten odpowiada już za ponad 17% wszystkich przychodów spółki. Całościowe wyniki skonsolidowane także prezentują się świetnie.

grodno

Przychody wzrosły o 27% do poziomu 623,6 mln zł, EBITDA wzrosła o 40% i wyniosła 23 ml zł, a zysk netto sięgnął 11,5 mln zł co oznacza wzrost porównaniu z poprzednim rokiem o 41%. Spółka podkreśliła, że dobre wyniki obok wpływów z fotowoltaiki to efekt zwiększenia asortymentu, dobra koniunktura w branży budowlano-montażowej i włączenie do Grupy spółki zależnej Magma. Patrząc na wykres można przypuszczać, że lada moment kurs powinien atakować ważny opór w rejonie 7,80 zł.

Przeczytaj również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here