Naga Marketsmercator

Mercator Medical podał 8 maja, że Zarząd spółki w projektach uchwał na Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zaproponował wypłatę w postaci dywidendy 5,3 mln złotych, co daje 0,5 zł na akcję. Dodatkowo Zarząd chciałby skupić milion akcji własnych.

  • Mercator Medical w 2019 roku poniósł stratę netto w wysokości 1,85 mln zł
  • Dzień ustalenia prawa do dywidendy to już 19 czerwca
  • Spółka działa w branży, która powinna zarobić na koronawirusie

Mercator Medical chce wypłacić dywidendę pomimo poniesienia straty w 2019 roku.

W komunikacie z 8 maja pochodzącym od spółki Mercator Medical można przeczytać, że mimo poniesienia straty w 2019 roku Zarząd zarekomenduje Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy, które zostało zaplanowane na 3 czerwca wypłatę dywidendy w łącznej wysokości 5,3 mln złotych. Kwota ta miałaby zostać pokryta z zysków z lat ubiegłych, które zostały zgromadzone z kapitale zapasowym. W uzasadnieniu do projektu uchwały napisano, że dywidendę można wypłacić bez uszczerbku dla działalności oraz sytuacji finansowej spółki.

Zgodnie z propozycją Zarządu 19 czerwca miałby być dniem ustalenia prawa do dywidendy (akcje spółki zgodnie z zasadą D+2 należy posiadać na swoim rachunku na zamknięciu sesji 17 czerwca). Wypłata dywidendy miałby nastąpić już 26 czerwca.

Odnosząc proponowaną wysokość dywidendy do rynkowej ceny akcji z piątkowego zamknięcia możemy spodziewać się, że stopa dywidendy wyniesie około 1 procenta.

Mercator Medical zadebiutował na warszawskim parkiecie 21 listopada 2013 roku i do tej pory dywidendę wypłacał trzykrotnie.

Dywidenda za rok Dzień ustalenia prawa do dywidendy zgodnie z zasadą D+2 Dzień wypłaty dywidendy Wartość dywidendy na każdą akcję Stopa dywidendy
2019 17 czerwiec 2020 26 czerwiec 2020 0,50 zł 1,0%
2016 07 lipiec 2017 18 lipiec 2017 0,13 zł 0,7%
2014 30 czerwiec 2015 19 lipiec 2015 0,25 zł 1,4%
2013 04 lipiec 2014 25 lipiec 2014 0,03 zł 0,2%

Źródło: opracowanie własne

Wśród projektów uchwał na Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Zarząd Mercator Medical zaproponował także skup akcji własnych w celu ich późniejszego umorzenia i obniżenia kapitału zakładowego spółki. Zgodnie z projektem skupione mogłoby zostać maksymalnie 1 mln akcji.

Koronawirus wywołał hossę na akcjach Mercator Medical

Mercator Medical – wykres dzienny

Jak widzimy na wykresie dziennym koronawirus zmienił w sposób bardzo znaczący wycenę Mercator Medical. Otwartym pozostaje pytanie czy po zakończeniu epidemii cena ma szanse utrzymać się na aktualnych poziomach. Technicznie ostatnie wahania układają się w formie flagi, czyli formacji sprzyjającej kontynuacji trendu.

Mercator Medical zajmuje się dystrybucją materiałów jednorazowego użytku oraz produkcją rękawic medycznych. W skład grupy wchodzą spółki zależne mające swoje siedziby w krajach Europy Wschodniej między innymi na Ukrainie czy Rumunii i Rosji, ale także na Węgrzech, we Włoszech, Stanach Zjednoczonych. Swoją działalność rozszerza też na rynek azjatycki z siedzibą w Tajlandii. Spółka azjatycka skupia swoje działania na produkcji i sprzedaży kontenerowej rękawic dla weterynarzy oraz stomatologów. Ich celem jest pozyskiwanie nowych klientów z całego świata. Z kolei grupa Europejska zajmuje się promocją i sprzedażą jednorazowych produktów medycznych szczególnie rękawic medycznych jak również opatrunków czy odzieży medycznej jednorazowego użytku. Współpracuje z partnerami z Wielkiej Brytanii, Rosji, Serbii, Słowacji, Włoch. Główna siedziba spółki znajduje się w Krakowie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here