Naga Markets

Mennica Skarbowa: Polska zapewne po raz kolejny pobije rekord sprzedaży złota w 2022 r.Warszawa, 17.05.2022 (ISBnews) – Należy się spodziewać dalszego wzrostu popytu na złoto w okresie średnioterminowym, a w Polsce zapewne po raz kolejny zostanie pobity rekord sprzedaży tego kruszcu, ocenia prezes Mennicy Skarbowej Jarosław Żołędowski. Ogromny popyt na ten surowiec, jaki obserwuje się na całym świecie, szczególnie w Europie Zachodniej, bez wątpienia wynika z trwającej wojny w Ukrainie, ale także wysokiej inflacji obserwowanej w większości państw na wszystkich kontynentach, podkreśliła spółka.

W pierwszych 3 miesiącach tego roku Mennica Skarbowa sprzedała 1,7 tony złota. Największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszyły się wciąż sztabki o wadze 100 g i 1 uncji, a także monety bulionowe, zwłaszcza Kanadyjski Liść Klonowy i Australijski Kangur. Miesięcznie spółka realizowała kilka tysięcy transakcji sprzedaży złota, zarówno w swojej sieci stacjonarnej, jak i online, podano.

“Popyt na złoto na całym świecie rośnie, szczególnie w Europie Zachodniej, ale także Rosji. Niestety, to z pewnością efekt wojny na Ukrainie, szczególnie jeśli chodzi o zakup mniejszych produktów z tego kruszcu, które są traktowane jako potencjalny środek płatniczy w niebezpiecznych czasach. Ale klienci inwestują w złoto także w odpowiedzi na kolejne rekordy inflacji oraz prognozy nadchodzącej recesji światowej gospodarki. Przewiduję, że zainteresowanie złotem na tym poziomie nie zmieni się przez najbliższe 3-4 kwartały. Jestem także przekonany, że jeśli nie zajdą żadne niespodziewane okoliczności, to w Polsce pobity zostanie ubiegłoroczny rekord sprzedaży tego kruszcu, kiedy – jak szacujemy – Polacy kupili ponad 14 ton złota” – powiedział Żołędowski, cytowany w komunikacie.

Mennica Skarbowa zanotowała w I kw. 2022 r. sprzedaż na poziomie 369,4 mln zł, czyli o 83% więcej r/r. Spółka wygenerowała jednocześnie zysk netto na poziomie 15,8 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 251% r/r. Tym samym w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. Mennica Skarbowa wypracowała prawie 70% rentowności, jaką zanotowała w całym 2021 r. (23,1 mln zł), wskazano również.

Zysk na sprzedaży w I kw. 2022 roku wyniósł 18,4 mln zł, czyli ponad trzy razy więcej niż w I kw. 2021 roku. Zysk na działalności operacyjnej kształtował się na podobnym poziomie i wyniósł 18,5 mln zł, wobec 5,9 mln zł w I kw. 2021 roku.

“Jeśli chodzi o wyniki Mennicy Skarbowej, to należy podkreślić, że nasz rekordowy zysk, jaki zanotowaliśmy w I kw. tego roku, to z jednej strony efekt rosnących marż na całym świecie, a z drugiej – niższego poziomu kosztów i wyższej efektywności naszej spółki. Mennica Skarbowa systematycznie się rozwija, zwiększając sieć sprzedaży i swój udział w rynku” – skomentował Żołędowski.

Mennica Skarbowa to wiodący dealer złota inwestycyjnego, a także innych metali i kamieni szlachetnych na polskim rynku. Zajmuje się sprzedażą, skupem i przechowaniem produktów inwestycyjnych oraz doradztwem w zakresie dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Spółka jest notowana na rynku NewConnect.

(ISBnews)

BossaŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKlabater planuje wydanie 12 projektów do końca tego roku
Następny artykułNotowania złota odbijają w górę. Cena surowca reaguje na zniesienia lockdownów w Chinach
isbnews agencja informacyjna
Agencja informacyjna ISBnews została założona przez dziennikarzy byłej agencji Internet Securities Businesswire, należącej do Euromoney Polska. Pod adresem portal.isbnews.pl prowadzimy serwis działający w czasie rzeczywistym, dostarczający informacje ekonomiczne dla inwestorów (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych). ISBnews Informacyjny Serwis Biznesowy w formie spółki dziennikarskiej funkcjonuje od 1 października 2012 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here