Naga MarketsMennica Polska miała 23,64 mln zł zysku netto, 30,79 mln zł zysku EBIT w I kw.Mennica Polska odnotowała 23,64 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2021 r. wobec 15,95 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Mennica Polska przedstawia swoje wyniki finansowe

Zysk operacyjny wyniósł 30,79 mln zł wobec 6,68 mln zł zysku rok wcześniej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 279,26 mln zł w I kw. 2021 r. wobec 191,89 mln zł rok wcześniej.

“Dywersyfikacja działalności Grupy pozwala minimalizować negatywne skutki finansowe pandemii na jej wyniki. W I kw. 2021 r. mieliśmy do czynienia z pogorszeniem się sytuacji epidemiologicznej, a co za tym idzie z intensyfikacją obostrzeń. Podobnie jak w roku 2020, wpływ takiej sytuacji na poszczególne segmenty był zróżnicowany, a skutki się wzajemnie kompensowały” – czytamy w raporcie finansowym.

Według spółki negatywny wpływ COVID-19 widoczny jest w segmencie płatności elektronicznych.

“Ograniczenia wprowadzone w poruszaniu się i korzystaniu z transportu publicznego w dalszym ciągu wpływały na znaczącą utratę przychodów, co przy wysokich kosztach stałych przekładało się na negatywne wyniki tej części działalności (EBIT -4,88 mln w stosunku do analogicznego okresu roku 2019, który można potraktować jako bazę określającą okres sprzed pandemii). Spółka już w roku 2020 podjęła wiele działań optymalizując strukturę kosztową w tym obszarze. Znacząco kompensują one negatywne skutki utraty sprzedaży spowodowanej epidemią COVID-19” – czytamy także.

Segmentem, na który pandemia ma pozytywny wpływ jest w dalszym ciągu działalność mennicza, a dokładniej sprzedaż złota inwestycyjnego.

“Wzrost sprzedaży w I kw. 2021 r. w stosunku do I kwartału roku poprzedzającego, a jeszcze w większym stopniu do analogicznego okresu roku 2019, jest w dużej mierze napędzany kryzysem wywołanym przez COVID-19. Niepewna sytuacja gospodarcza na świecie spowodowała znaczący wzrost popytu na ten kruszec. Wspomniany wzrost sprzedaży i osiągnięty na niej dodatkowy wynik pozwala kompensować straty w segmencie płatności elektronicznych. W działalności deweloperskiej COVID-19, poza spowolnionymi działaniami urzędów, miał niewielki wpływ na obecnie prowadzone projekty. W I kw. 2021 r., po długotrwałych procedurach, uzyskano pozwolenia na budowę kolejnych etapów w inwestycji Bulwary Praskie przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie (budynki S2, S3, R2 i R3) oraz kontynuowano podpisywanie aktów notarialnych w ramach projektu “Mennica Residence”” – podsumowano.

invest

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I kw. 2021 r. wyniósł 27,24 mln zł wobec 14,49 mln zł straty rok wcześniej.

Mennica Polska, uznawana za jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie, jest czołowym producentem monet i numizmatów w Polsce oraz Europie. Jest także jedynym producentem sztabek złota inwestycyjnego w Polsce oraz liderem w zakresie wdrażania, obsługi i rozwoju systemów karty miejskiej. Ponadto realizuje inwestycje deweloperskie w Warszawie. Spółka jest notowana na GPW od 1998 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here