Naga MarketsKurs euro przebija funta. PMI pokazuje znaczny wzrost aktywności biznesu w lipcuDzisiejsza sesja obfituje we wstępne publikacje PMI za lipiec, zarówno dla usług jak i przemysłu. Jak dotąd poznaliśmy odczyty z Francji, Niemiec, całej strefy euro oraz Wielkiej Brytanii. Od razu w oczy rzucają się wyniki lepsze zarówno od prognoz jak i finalnych odczytów z czerwca. Co najważniejsze, indeksy PMI wróciły ponad neutralny poziom 50 pkt., wskazując tym samym na wzrost aktywności gospodarczej. Kurs euro do funta zyskuje w piątek, jednakże wciąż pozostaje w zakresie środowej sesji.

  • Dane z Francji okazały się mieszane, zawiódł sektor przemysłowy
  • Odczyty z europejskich gospodarek lepsze od prognoz
  • Kurs euro do funta ponownie zmierza do 0,9140

Niemcy: aktywność biznesu mocno w górę w lipcu, ale zatrudnienie spada

Wstępny indeks aktywności usługowego PMI dla Niemiec znalazł się w lipcu na poziomie 56,7 (30-miesięczny szczyt) wobec 47,3 w czerwcu. Przemysłowy PMI uplasował się natomiast na neutralnym poziomie 50,0 i był o niemal 8 pkt wyższy od czerwcowego rezultatu wyniku. W obu przypadkach ekonomiści nie spodziewali się tak wysokiego odczytu, podobnie z resztą jak w przypadku większości europejskich gospodarek, które publikowały dziś dane.

– Lipcowy PMI uplasował się mocno w obszarze wzrostu i znacznie powyżej oczekiwań, co jest wyraźnym sygnałem, że warunki biznesowe w całych Niemczech poprawiają się wraz z ożywieniem aktywności i popytu. Co więcej, dla gospodarki, na którą tak bardzo wpływa eksport, zachęcający był fakt, że producenci zgłaszali znaczący wzrost sprzedaży za granicą. – skomentował Phil Smith z IHS Markit.

Firmy ze strefy euro odnotowują w lipcu największy wzrost od dwóch lat

Wstępny indeks aktywności PMI w sektorze usług uplasował się w lipcu na poziomie 55,1 wobec 48,3 w czerwcu). PMI przemysłowy dla strefy euro znalazł się na 19-miesięcznym szczycie (51,1 wobec 47,4 w czerwcu).

– Firmy w całej strefie euro odnotowały zachęcający początek trzeciego kwartału przy najszybszym tempie wzrostu produkcji od nieco ponad dwóch lat. Przyczyniło się do tego łagodzenie ograniczeń i ponownie otwarcie gospodarek. Popyt również wykazywał oznaki ożywienia, pomagając ograniczyć tempo utraty miejsc pracy. – skomentował Chris Williamson z IHS Markit.

UK: Wzrost produkcji sektora prywatnego na 5-letnim szczycie

Wstępne dane odnośnie usługowego PMI za lipiec uplasowały się na 5-letnim szczycie (56,6 wobec 47,1 w czerwcu). W przypadku przemysłu również widoczny jest wzrost aktywności, ponieważ indeks PMI znalazł się na poziomie 53,6 (50,1 w czerwcu).

– Gospodarka Wielkiej Brytanii rozpoczęła trzeci kwartał na solidnych podstawach, ponieważ firmy otwierały się po blokadzie związanej z pandemią COVID-19. Gwałtowny wzrost aktywności gospodarczej w lipcu napędzi oczekiwania odnośnie powrotu gospodarki do wzrostu w trzecim kwartale, po tym jak w drugim kwartale gospodarka zaliczyła największy spadek we współczesnej historii – komentował Chris Williamson z IHS Markit.

Kurs euro ponownie zmierza do 0,9140 GBP

Kurs euro do funta przetestował w poniedziałek opór przy 0,9140 tworząc niedźwiedzią formacje pin bar. Kolejnego dnia spadki zostały pogłębione, ale sesja zakończyła się na poziomie wyższym od otwarcia.

Byki przejęły także kontrolę w pozostałej części tygodnia i para walutowa EUR/GBP zyskuje także dziś.  Przed kupującymi stoi natomiast ważne wyzwanie związane z pokonaniem strefy oporu przy 0,9140 GBP.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl! Aktualny harmonogram i zapisy: Webinary edukacyjne
.
EUR/GBP – wykres dzienny

Wybicie w górę otwierałoby drogę w kierunku kluczowej strefy oporu pod 0,9400. W przypadku osunięć, istotne wsparcie znajduje się w okolicach 0,8950.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here