Naga MarketsJak wynika z comiesięcznej ankiety przeprowadzonej przez Bank of America ML wśród 173 menedżerów funduszy z całego świata zarządzających kwotą 515 mld USD najbardziej “zatłoczoną” transakcją jest obecnie ekspozycja na rynki wschodzące, a udział gotówki w portfelach wzrósł do najwyższego poziomu od 2009 roku.

Po raz pierwszy w historii ankiety nastawienie na wzrost aktywów na rynkach wschodzących znalazło się w kategorii najbardziej “zatłoczonej” transakcji, czyli takiej, która jest najmocniej też narażona na dynamiczny zwrot w przypadku ucieczki inwestorów. Innymi słowy, gdy wszyscy są nastawieni na jednym rynku w jedną stronę, tym większa szansa na głębsze załamanie na tym rynku, gdy tylko inwestorzy zaczną się wycofywać.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niemniej jednak plusem obecnego nastawienia jest to, że przekonanie o tym, że nastawienie na wzrost EM jest tym tzw. most crowded trade jest najniższe w historii ankiety. Takie przekonanie wyraziło jedynie 18 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazły się pozycje długie w dolarze amerykańskim na poziomie 17 proc., a na trzecim kupno akcji FANG+BAT.

Inwestorzy nadal są zaniepokojeniu globalną gospodarkę, a 55 procent ankietowanych widzi zmniejszenie się tempa wzrostu gospodarczego oraz niższego wzrostu inflacji w przyszłym roku. W związku z powyższym ankietowani najbardziej przychylnie patrzyli na gotówkę, a z kolei wśród akcji wybierali sektory antycykliczne czy akcje z wysoką stopą dywidendy.

44 proc. globalnych zarządzających funduszami uważa, że obecnie należy przeważać pozycje gotówkowe i to mimo rajdu na rynku akcji od końca ubiegłego roku. Jest to najwyższy odsetek sądzących, że warto posiadać gotówkę od stycznia 2009 roku.

Jeśli chodzi o kwestie długoterminowe, zarządzający funduszami uważają za zagrożenie dla rynków wojny handlowe, które są wskazywane dziewiątym miesiąc z rzędu. Chińskie spowolnienie i kryzys kredytowy przedsiębiorstw (nadmierne lewarowanie) zostały również wskazane jako potencjalne wyzwania – wynika z ankiety BofA ML.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here