Naga Markets



Jak wynika z comiesięcznej ankiety przeprowadzonej przez Bank of America ML wśród 173 menedżerów funduszy z całego świata zarządzających kwotą 515 mld USD najbardziej “zatłoczoną” transakcją jest obecnie ekspozycja na rynki wschodzące, a udział gotówki w portfelach wzrósł do najwyższego poziomu od 2009 roku.

Po raz pierwszy w historii ankiety nastawienie na wzrost aktywów na rynkach wschodzących znalazło się w kategorii najbardziej “zatłoczonej” transakcji, czyli takiej, która jest najmocniej też narażona na dynamiczny zwrot w przypadku ucieczki inwestorów. Innymi słowy, gdy wszyscy są nastawieni na jednym rynku w jedną stronę, tym większa szansa na głębsze załamanie na tym rynku, gdy tylko inwestorzy zaczną się wycofywać.

Niemniej jednak plusem obecnego nastawienia jest to, że przekonanie o tym, że nastawienie na wzrost EM jest tym tzw. most crowded trade jest najniższe w historii ankiety. Takie przekonanie wyraziło jedynie 18 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazły się pozycje długie w dolarze amerykańskim na poziomie 17 proc., a na trzecim kupno akcji FANG+BAT.

Inwestorzy nadal są zaniepokojeniu globalną gospodarkę, a 55 procent ankietowanych widzi zmniejszenie się tempa wzrostu gospodarczego oraz niższego wzrostu inflacji w przyszłym roku. W związku z powyższym ankietowani najbardziej przychylnie patrzyli na gotówkę, a z kolei wśród akcji wybierali sektory antycykliczne czy akcje z wysoką stopą dywidendy.

44 proc. globalnych zarządzających funduszami uważa, że obecnie należy przeważać pozycje gotówkowe i to mimo rajdu na rynku akcji od końca ubiegłego roku. Jest to najwyższy odsetek sądzących, że warto posiadać gotówkę od stycznia 2009 roku.

Jeśli chodzi o kwestie długoterminowe, zarządzający funduszami uważają za zagrożenie dla rynków wojny handlowe, które są wskazywane dziewiątym miesiąc z rzędu. Chińskie spowolnienie i kryzys kredytowy przedsiębiorstw (nadmierne lewarowanie) zostały również wskazane jako potencjalne wyzwania – wynika z ankiety BofA ML.



tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here