Naga Markets

Meme stocks” znowu na ustach Wall StreetBed Bath & Beyond (BBBY), AMC Entertainment (AMC) i GameStop (GME) znowu stały się celem spekulacji inwestorów detalicznych. Cena akcji wymienionych spółek wzrosła w ostatnim miesiącu odpowiednio o 138 proc., 60 proc., 34 proc. na 13:00, przed wtorkowym otwarciem amerykańskiej giełdy. Pierwsza z nich zajmuje się sprzedażą dodatków do domu, druga jest znaną siecią kin, a trzecia to popularna sieć sklepów stacjonarnych z grami i urządzeniami elektronicznymi.

“Meme stocks” znowu w grze

Najprawdopodobniej możemy już mówić o zjawisku short squeeze na akcjach wspomnianych spółek. Polega ono na “wyciskaniu” tych grających na spadki przez windowanie ceny i zmuszanie ich do zamykania pozycji ze stratami poprzez odkupienie akcji i pchanie notowań jeszcze wyżej. Inwestorzy detaliczni od miesięcy popularyzują BBBY, AMC i GME, starając się wykorzystać nadmierną pozycję krótką dużych funduszy.Short squeeze byłby na pewno utrudniony, gdybyśmy odnotowywali masowe spadki indeksów. Jednak przesadny optymizm podczas obecnego rajdu rynku niedźwiedzia może powodować po pierwsze wzrost wycen ponad ich uzasadniony poziom, a po drugie owczy pęd, który może okazać się tragiczny w skutkach dla sprzedających krótko.

Ostatnie wzrosty na głównych światowych rynkach, a zwłaszcza amerykańskim, są najprawdopodobniej spowodowane nadmiernym optymizmem inwestorów i odreagowaniem spadków z I połowy 2022 r. Ważnym czynnikiem są oczekiwania spadku inflacji w lipcu. Obecna sytuacja przypomina jednak większość pułapek na byki z okresu początku recesji. Rajdy rzędu kilkudziesięciu procent są ich nieodłącznym elementem.

Shortujący wspomniane akcje najprawdopodobniej doświadczają dużej niezrealizowanej straty i obawiają się dalszego pompowania ceny, nie wiedząc, gdzie znajduje się granica szaleństwa. Ponadto wiedzą, że zamykając pozycję, będą mogli windować cenę jeszcze dalej. Mamy więc do czynienia z następującym dylematem — czy lepiej zamknąć pozycje teraz gdy inni, zajmujący pozycję krótką nie zdążyli tego zrobić i cena nadal nie wystrzeliła?

W perspektywie fundamentalnie złego otoczenia makroekonomicznego takie wzrosty mogą zapowiadać wielki upadek wycen wspomnianych firm, w miarę jak z gospodarki zacznie napływać więcej złych danych w najbliższych kwartałach. Nie wiadomo jednak, gdzie leży granica tych spekulatywnych wzrostów.

Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Redakcja poleca również:

XTB

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cd projekt akcje kupno | kurs korony norweskiej nbp | wirtualna polska akcje kupno | kurs famur | pgnig kurs akcji | celon pharma akcje notowania | notowania datawalk |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here