Naga MarketsMeltdown Monday uderza w kurs złotego. Dolar (USD/PLN) kosztuje już 3,80 złSilna wyprzedaż na europejskim rynku akcji odbija się na sentymencie na innych klasach aktywów. Pośród walut rynków wschodzących dochodzi do odpływu kapitału w kierunku USD. USD/PLN jest wyżej o 4 gr i podchodzi do 3,80.

Kurs złotego silnie traci w poniedziałek

Poniedziałek jest bogatym w wydarzenia dniem i złoty ma w czym szukać pretekstu do zmienności. Risk-off z rynków globalnych, słabsze od prognoz dane o sprzedaży detalicznej (0,4 proc. r/r, prog. 2,4 proc.), spekulacje o rozpadzie koalicji rządzącej w Polsce. Złoty nie jest jednak najbardziej przecenianą walutą emerging markets, plasując się za meksykańskim peso, węgierskim forintem, południowoafrykańskim randem i czeska koroną. Ranking sugeruje, że to przede wszystkim otoczenie zewnętrzne wywiera dominującą presję, a czynniki lokalne po prostu nie stają na drodze dla sprzedaży złotego.

Wskazówki dla dalszego kierunku będą pochodzić z rynku akcji, gdyż stamtąd przyszedł pierwotny sygnał do wyprzedaży. W ostatnich minutach mamy pierwsze oznaki stabilizacji – futures na S&P500, po chwilowym dołowaniu o 2 proc, teraz traci już tylko 1,7 proc. Nie usuwa to jednak ryzyka, że start handlu kasowego o 15:30 przyniesie kolejną falę wyprzedaży, nadganiając spadki rynku terminowego.

Trudno wycenić faktyczny wpływ obaw o wzrost liczby zachorowań na wirusa w Europie i zdyskontować szanse nowych restrykcji, więc rynki są skazane na efekt kuli śnieżnej do chwili naturalnego zatrzymania lub obrony technicznego poziomu. W piątek S&P500 zamknął się poniżej średniej 55d, co otwiera szeroką na 216 pkt lukę do następnego istotnego wsparcia w postaci średniej 200d.

Z drugiej strony, tak samo, jak istnieje pojęcie Meltdown Monday, tak samo ukuło się Turnaround Tuesday.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here