Naga Marketsrafineria w tle zachód słońcaHistoryczna wielostronna umowa mająca na celu obniżenie światowej produkcji ropy i stabilizację cen surowca, uwzględniająca m.in. rekordowe cięcia Arabii Saudyjskiej i Rosji, jest zagrożona, ponieważ Meksyk odmówił zgody na proponowane ograniczenia. Ropa WTI ponownie wróciła do trendu spadkowego odnotowując wczoraj spadek o ponad 11 procent do poziomu 23 USD/brk. Brent wykonał podobny ruch kończąc sesję na poziomie 31,80 USD/brk.

  • Wstępna umowa przynosi cięcia o około 10 milionów baryłek dziennie w maju i czerwcu
  • Meksyk godzi się tylko na 1/4 cięć proponowanych przez OPEC
  • Uwaga inwestorów skupia się teraz na spotkaniu ministrów energii G-20 w piątek

OPEC w patowej sytuacji. Szczyt G-20 przyniesie rozwiązanie?

Impas OPEC przywrócił wątpliwości, co do skuteczności ponoszonych wysiłków na rzecz ożywienia rynku obarczonego kryzysem koronawirusa. Umowa grupy narodów znanej jako OPEC +, która potencjalnie przyćmiłaby poprzednie interwencje i została poparta m.in. przez prezydenta USA Donalda Trumpa, ma również na celu zakończenie wojny cenowej między Rijadem a Moskwą, która pomogła zepchnąć ropę do najniższego poziomu od prawie dwóch dekad.

Umowa jest uzależniona od Meksyku, który jako jedyny nie wyraził zgody na propozycję, poinformował OPEC w oświadczeniu opublikowanym po ponad dziewięciu godzinach rozmów za pośrednictwem łącza wideo w czwartek.

Wstępna umowa przynosi cięcia o około 10 milionów baryłek dziennie w maju i czerwcu. Według jednego z delegatów Arabia Saudyjska i Rosja, najwięksi producenci w grupie, zmniejszą produkcję do około 8,5 miliona dziennie, przy czym wszyscy członkowie zgodzili się na zmniejszenie podaży o 23%.

Odmowa współpracy przez meksykańskiego sekretarza ds. energii Rocio Nahle Garcii proponowanych cięć jest wyrazem determinacji kraju, który chce pozostać jak najbliżej planów produkcji i realizować je pomimo krachu cen. W poście na Twitterze krótko po opuszczeniu spotkania meksykański sekretarz oznajmił, że ​​naród jest gotowy do zmniejszenia wydobycia o 100 000 baryłek dziennie, znacznie mniej niż 400 000 baryłek dziennie zaproponowanych przez grupę.

Uwaga teraz skupia się na spotkaniu ministrów energii G-20 w piątek, podczas którego kraje spoza OPEC +, w tym USA i Kanada, mogłyby przyczynić się do 5 milionów baryłek dziennie dodatkowych redukcji.

Rośnie presja polityczna na cięcia produkcji

spadająca cena ropyNiepowodzenie rozmów nie zmienia pilnej potrzeby Organizacji Krajów Eksportujących Ropę naftową i jej sojuszników ograniczenia produkcji. Spektakularny krach cen ropy w tym roku zagroził stabilności narodów od niej zależnych.

Meksyk może i powinien przyłączyć się do społeczności międzynarodowej w celu stabilizacji rynku ropy naftowej. Ograniczenie produkcji jest zarówno konieczne, jak i możliwe – powiedział Aldo Flores Quiroga, były wiceminister energii w Meksyku, który negocjował umowy OPEC + w latach 2016-2018.

Podczas gdy możliwa obniżka odpowiadałaby zmniejszeniu o około 10% globalnej podaży, stanowi zaledwie ułamek straty popytu, którą niektórzy inwestorzy oceniają nawet na 35 milionów baryłek dziennie.

Covid-19 to niewidzialna bestia, która zdaje się wpływać na wszystko na swojej drodze. Fundamenty podaży i popytu dla rynku ropy są przerażające. Spodziewana jest ogromna nadwyżka surowca, szczególnie w drugim kwartale. Skala przekracza wszystko, co widzieliśmy dotychczas – powiedział Mohammad Barkindo, sekretarz generalny OPEC w przemówieniu na spotkaniu online.

Barkindo wezwał zarówno producentów OPEC +, jak i narody spoza sojuszu, do zaradzenia rosnącej nadwyżce, którą oszacował na 14,7 miliona baryłek dziennie w drugim kwartale.

Ropa naftowa wraca do trendu spadkowego. Przebije tegoroczne minimum?

Ceny ropy naftowej spadły o połowę w tym roku, gdy rozprzestrzenianie się koronawirusa zbiegło się z wojną cenową, w wyniku której producenci zalali rynek. Brent spadł w czwartek o 4,1% do 31,48 USD za baryłkę, nawet gdy umowa zaczęła nabierać kształtu.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingviewcom

Dziś nie ma handlu w Nowym Jorku ani Londynie ze względu na święto Wielkiego Piątku. Brent wzrósł w tym miesiącu, ale w tym roku pozostaje przeceniony o około 50%. Z kolei ropa WTI spadła wczoraj o ponad 11 procent docierając do poziomu 23 USD/brk. od którego już niedaleko do tegorocznego dołka 19,50 USD.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here